Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wystawa prac Mariusza A. Dańskiego w Gaerii REKTORAT

12 marca 2021 r. 

 

dański_v2.jpg

Dański - Z cyklu "Zasiałem białe ziarno – cisza trawy 1", 2019, druk pigmentowy na płótnie, 100x70 cm

Galeria REKTORAT Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na wystawę prac Mariusza A. Dańskiego pt. Czas zaprzeszły dokonany. Wernisaż odbędzie się w piątek, 12 marca 2021 r. o godz. 13.00 w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9.

 

Mariusz A. Dański urodził się w Radomiu. W latach 1995-2000 studiował w Katedrze Wychowania Plastycznego Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej (obecnie UTH w Radomiu). Dyplom w zakresie działań multimedialnych uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Aleksandra Olszewskiego, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Krzysztofa Wyznera. Od tego roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, a od 2012 r. jest jego prodziekanem. 1 października 2019 r. został kierownikiem Katedry Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych. Od 1 stycznia 2018 r. jest zatrudniony na stanowisku prof. UTH Rad.


M. Dański jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie (2008) i laureatem kilkunastu nagród w konkursach graficznych. Uprawia twórczość w zakresie grafiki, rysunku i nowych mediów.


Jego prace znajdują się  w zbiorach: Galerii Test w Warszawie (kolekcja „Warszawska Grafika Miesiąca”), Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, International Biennial of Miniature Art Timisoara, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ex librisy), Centrum Sztuki Współczesnej Toruń (ex librisy) i Wspólnoty Gdańskiej (ex librisy).

 

Mariusz A. Dański - Próbując opisać oczekiwania względem własnej twórczości czuję zazwyczaj pewną trudność i nieporadność. Pojawia się dysonans oczekiwań i wyobrażeń. Unaoczniają się trudne pytania, na które czasami brakuje dobrych odpowiedzi. Zastanawiam się jak opowiedzieć o obrazie, a właściwie o jego projekcji, ponieważ to na granicy postrzegania poszukuję rozwiązań problemów plastycznych wywodzących się z obrazowania cyfrowego. Wciąż dążę do odkrycia elementu, który pozwoli na połączenie idei binarnego przedstawienia świata z materią rzeczywistości.
Prace prezentowane na wystawie “Czas zaprzeszły dokonany – grafika cyfrowa” to przegląd wyselekcjonowanych grafik, wybranych z kilku cyklów realizowanych przeze mnie w ciągu ostatnich lat. Sam tytuł nawiązuje do zagadnienia czasu zaprzeszłego - czasu, który wykorzystywany bywa dla podkreślenia uprzedniości czasowej danego zdarzenia. Uprzedniości, która do pewnego stopnia determinuje sposób w jaki postrzegam swoją twórczość. Czasu, w którym notuję za pomocą języka plastycznego coś, co już się wydarzyło w mojej głowie.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT