Wystawa prac pedagogów Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi w Galerii Rektorat UZ

9 maja 2018 r.

plakat krzywe.jpg

 

Zapraszamy na wystawę prac pedagogów i studentów Katedry Działań Interdyscyplinarnych Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi pt. Sztuka to kłamstwo które pozwala uświadomić nam prawdę.

 


Wernisaż wystawy odbędzie się  w piątek, 11 maja 2018 r. o godz.17.00 w Galerii Rektorat UZ przy ul. Licealnej 9.

Wystawa będzie czynna do 29.05.2018 r.


Wystawa jest kontynuacją współpracy z Instytutem Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze niosącej wymierne korzyści związane z możliwością prezentacji różnorodnych postaw artystycznych - dzieł ukazujących efekty głównych założeń programu dydaktycznego w kontekście relacji mistrz-uczeń realizowanego na Wydziale Sztuk Wizualnych.


Uczestnikami wystawy jest ośmiu pedagogów zatrudnionych w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych oraz ośmiu studentów.

 

 

 

 

Komisarzami wystawy są :

 

dr hab. Andrzej Michalik, dr Maciej Bohdanowicz


 

Lista uczestników wystawy:

 

dr hab. Andrzej Michalik 

dr hab. Rafał Sobiczewski

dr hab. Marta Tomczyk 

dr Maciej Bohdanowicz 

dr Przemysław Wachowski

dr Tadeusz Wodziński 

mgr Wojciech Dzięcioł

mgr Bartłomiej Michalski

dr hab. Aleksandra Gieraga (Wydział Malarstwa i Rysunku / Katedra Malarstwa)

 

Adrian Ciszek

Joanna Dębowska

Bogna Juchnowicz

Agnieszka Kumańska

Barbara Mydlak

Barbara Olejarczyk

Dorota Szczepaniak

Barbara  Szewczyk

 


Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić nam  prawdę.

 

            Tytuł wystawy pedagogów i studentów Katedry Działań Interdyscyplinarnych jest parafrazą znanego cytatu Pabla Picassa: Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić sobie prawdę.

            Sztuka zawsze rządziła się własnymi prawami i posługiwała specyficznym językiem pełnym symboli i ukrytych znaczeń. Niektórzy twórczość nazywają rodzajem kuglarstwa, popisami czy sposobem manipulacji. Artyści powinni zatem ponosić konsekwencje swojej pracy i chodzić z coraz dłuższym nosem za to, że kpią sobie z ludzi, nie szanują ogólnie przyjętych prawd. Jednak wszystko tkwi w intencjach. Rzadko twórca chce przekazać światu coś nieistotnego, mało ważnego, nieznaczącego. Niech więc żongluje rozmaitymi sztuczkami i „nieprawdą” tak jak tworzywem, bo dzięki temu udaje mu się, choć trochę, dociec do prawdy, istoty rzeczy, czym w ostatecznym rozrachunku czyni dużą wartość.

            Artyści przez filtry własnej, emocjonalnej wrażliwości widzą, odbierają i odczuwają świat więcej, uważniej, głębiej, pełniej. W pracy, używając całego arsenału środków i rodzajów narracji, posługują się często iluzją, przedstawiają coś, co istnieje w rzeczywistości posiłkując się sugestiami i pozorami. Wieloma znaczeniami poruszają wyobraźnię widza, aby ten ujrzał rzeczywistość nieco inaczej niż zwykle ją postrzega, czyniąc sztukę komentarzem  niewygodnych tematów, zazwyczaj wypieranych z własnej czy społecznej świadomości. Chcąc przyciągnąć uwagę, wzbudzić zainteresowanie odbiorców, krytyki czy kolekcjonerów, chcą znaleźć swoją oryginalność, niekiedy podziałać szokiem, stworzyć tajemnicę, zagadkę, sugestię. Sposób komunikowania się artysty z odbiorcą bywa zaskakujący, niezrozumiały, często rodzi niezrozumienie a nawet niechęć. To, co dla twórcy jest codziennością, dla jego odbiorcy może stać się barierą nie do przejścia.  

            Różnorodne postawy artystyczne w kontekście relacji mistrz-uczeń prezentuje siedemnastu uczestników wystawy Sztuka to kłamstwo, które pozwala uświadomić nam  prawdę. Prace studentów ukazują efekty głównych założeń programu dydaktycznego realizowanego w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w obrębie wszystkich specjalności: Projekty Wizualne, Animacja, Techniki Teatralne Filmowe i Telewizyjne, Fotografia i Multimedia. Programy poszczególnych pracowni podczas kolejnych etapów kształcenia przewidują artystyczne działania na granicy różnych dyscyplin sztuki, w miejscu wzajemnego łączenia i przenikania się rozmaitych mediów, warsztatów, narzędzi i nowoczesnych technologii. Współpraca między pracowniami daje możliwość tworzenia studenckich projektów artystycznych łączących zagadnienia realizowane w pracowniach artystycznych i poza katedrą, w pracowniach zawodowych związanych ściśle z poszczególnymi specjalnościami. Taki charakter kształcenia poszerza pole poszukiwań artystycznych, aktywizuje kreatywność i daje swobodę wypowiedzi. W rezultacie powstają zintegrowane, oryginalne projekty twórcze. „Uniwersalny artysta”, już jako absolwent na polu sztuki, jest gotowy w życiu zawodowym realizować złożone projekty i nie ogranicza się wyłącznie do jednej dyscypliny. Jest przygotowany, aby w sposób  przemyślany, odpowiedzialny i rzetelny swobodnie wyrażać swoją artystyczną osobowość. Obrazuje, „pozoruje”, tworzy iluzje, realizuje wizje, tworzy dając upust wyobraźni i kreując artystyczne światy.

            Uczestnikami wystawy jest ośmiu pedagogów Katedry, z których każdy zaprosił do zaprezentowania swoich działań twórczych jednego studenta. Ekspozycja została dodatkowo  wzbogacona o prace dr hab. Aleksandry Gieragi, która jeszcze do niedawna należała do naszego zespołu a obecnie zasila skład nowopowstałego Wydziału Malarstwa i Rysunku łódzkiej akademii.

 

                                                                         

dr hab.Andrzej Michalik prof.nadz.

Kierownik Katedry Działań Interdyscyplinarnych

 

Pracownia Projektów i Działań Rysunkowych,

Pracownia Praktyki i Teorii Koloru,

Pracownia Intermedialnych Działań na Płaszczyźnie,

Pracownia Kompozycji,

Pracownia Interpretacji Druku,

Pracownia Obrazu

 

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT