Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zakończenie IV edycji Akademii Perceptus na UZ połączone z wykładem Niebezpiecznik.pl

20 maja 2019 r.

 

IV edycja .png

Wyjątkową niespodziankę dla studentów i uczniów przygotowała firma Perceptus oraz Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 


Podczas oficjalnego zakończenia IV edycji Perceptus IT Security Academy, które odbędzie się w piątek, 31 maja o godzinie 10:00 w sali 115 budynku A-2 (I piętro), zostanie wygłoszony wykład jedynego w swoim rodzaju portalu o cyberbezpieczeństwie w Polsce - Niebezpiecznik.pl. Zaproszeni prelegenci opowiedzą oraz… zademonstrują jak „ukraść” 13 milionów polskim firmom! Oczywiście, wykład ten posłuży jako przestroga przed atakami socjotechnicznymi, które aktualnie są jednym z największych zagrożeń w sieci.

 


Kluczowym problemem są dziś ataki socjotechniczne oraz ataki sieciowe, ponieważ pozwalają na przejęcie naszych danych logowania. Przejęcie takich informacji np. danych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), pozwali atakującemu na wysłanie do urzędu fałszywego zgłoszenia konta do zwrotu podatku VAT, co spowoduje przejęcie naszych pieniędzy. Obecnie dużo mówi się o ochronie danych osobowych, ale nie każdy obywatel jeszcze zdaje sobie sprawę z wagi takich informacji. Świadomość tego, że wysyłanie skanu jakiegokolwiek dokumentu tożsamości (ostatnio nasiliły się ataki, które „wyciągają” od nas tego typu dokumentację), da możliwość atakującemu na zaciągnięcie pożyczki na nas w bardzo prosty sposób. Inne zagrożenia to wirusy szyfrujące, które żądają okupu za odszyfrowanie naszych danych. Najważniejsza jest świadomość tego, iż ataki tego typu istnieją i należy się przed nimi odpowiednio bronićmówi Przemysław Sobczyk, IT Manager firmy Perceptus.


Słowa te potwierdza dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski, prof. UZ, ubiegłoroczny zwycięzca prestiżowego ogólnopolskiego konkursu kryptograficznego Łamacze Szyfrów, koordynator Akademii Perceptus: – Istnieje wiele algorytmów kryptograficznych, które pozwalają w dość skuteczny sposób zabezpieczyć dane elektroniczne. Jednakże zawsze najsłabszym „ogniwem” jest człowiek, a cyberprzestępcy wykorzystują najróżniejsze sposoby i podstępy, w tym ataki socjotechniczne, aby zdobyć newralgiczne dane. Dlatego tak istotne jest kształtowanie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa danych komputerowych. Wykład markowego portalu Niebezpiecznik.pl jest świetną okazją do rozpropagowania tego typu informacji pośród studentów naszego Wydziału.


Wykład jest zupełnie darmowy, natomiast obowiązuje rejestracja za pomocą formularza:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSci1YW872B2ygCg5MBXRVxESAmpofIX39GYNOS4yY79Q-AqeQ/viewform


To jednak nie koniec atrakcji związanej z zakończeniem IV edycji Akademii. Jak co roku, uczestnicy Akademii otrzymają imienne certyfikaty oraz cenne nagrody.


Takiego wydarzenia jeszcze nie było! Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!

 

Perceptus IT Security Academy to efekt współpracy pomiędzy Wydziałem Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, a firmą Perceptus z siedzibą w Zielonej Górze. Akademia Perceptus to pomysł mający na celu podniesienie wiedzy i ukształtowanie świadomości pośród studentów i uczniów z dziedziny szeroko rozumianego bezpieczeństwa systemów informatycznych.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT