Dzień Otwarty Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „NERKA” z siedzibą w Zielonej Górze.

 

4 maja 2017 r.

plakat_2017b.jpg

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenia „NERKA” z siedzibą w Zielonej Górze zaprasza w środę, 10 maja br. na Dzień Otwarty, który odbędzie się na zielonogórskim deptaku przy pomniku Bachusa. Dzień Otwarty jest społeczną kampanią informacyjno-edukacyjną mającą na celu podniesienie wśród społeczności lokalnej Zielonej Gry i okolic świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia, przekazanie najnowszej wiedzy o chorobach nerek i poinformowanie o powszechności ich występowania.


Choroby nerek są bardzo poważne, a liczba osób chorujących na nie ciągle wzrasta. Świadomość społeczna o niewydolności nerek jest, niestety, nadal bardzo niska. Stąd konieczność jak najszerszego propagowania konieczności systematycznej diagnostyki laboratoryjnej w celu wczesnego wykrywania chorób nerek, poszerzenie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania, aktywnego trybu życia, wdrażania odpowiedniej terapii chroniącej ten tak ważny dla życia narząd w przypadku wystąpienia choroby, uświadomienie, że choroba nerek to nie wyrok, ale życie z nią jest niezwykle uciążliwe i wymaga niezwykłej konsekwencji i bardzo wielu wyrzeczeń.

 

Dni otwarte organizujemy rokrocznie od wielu lat. W tym roku spotkanie
z zielonogórzanami odbędzie się 10 maja 2017 r. (środa) na deptaku u zbiegu ulic Kupieckiej i Żeromskiego (obok pomnika Bachusa). Będziemy do dyspozycji wszystkich zainteresowanych w godzinach 12.00-16.00.

 

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie: „Transplantacja w trosce o drugiego człowieka”. W ciągu czterech godzin planujemy spotkania mieszkańców Zielonej Góry z osobami chorymi na nerki, chorymi przygotowywanymi do dializ i dializowanymi, osobami oczekującymi na przeszczep i żyjącymi po przeszczepie nerek, z lekarzami nefrologami („Godzina z nefrologiem”), przedstawicielami organizacji wspierających działalność OS „NERKA” i prowadzącymi akcję. Będzie „Dyżur pielęgniarki nefrologicznej i dializacyjnej”, podczas którego będzie można zmierzyć ciśnienie krwi, porozmawiać o opiece nad chorym na nerki.

 

Dla najmłodszych będzie zorganizowane stoisko gier i zabaw, a w nim między innymi, konkurs malowania i rysowania pod hasłem: „Zdrowie jest najważniejsze”. Dzieci zabawiać będą wolontariusze z Fundacji Dr Clown.

 

Jak zwykle będą do dyspozycji zainteresowanych informatory, foldery, broszury, wydawnictwa. Wolontariusze będą rozdawać ulotki i oświadczenia woli.

 

Przez cały czas trwania imprezy będzie czynna „Mobilna Stacja Dializ” – prawdziwe stanowisko dializacyjne (aparat dializacyjny zwany też „sztuczną nerką” i fotel dializacyjny) wypożyczone z zielonogórskiego Klinicznego Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ na czas trwania akcji. Aparat będzie czynny, a w rolę pacjentki wcieli się wolontariusz OS „NERKA” (a może znajdzie się ktoś odważny i ją zastąpi?!). Mobilna Stacja Dializ to swego rodzaju happening mający unaocznić, że diagnoza "niewydolne nerki" bywa równie nieoczekiwana, jak stanowisko do dializ na deptaku w Zielonej Górze. Schorzenia nefrologiczne rozwijają się bowiem podstępnie, długo nie dając objawów. A przecież łatwo je wykryć przy pomocy prostych i tanich badań krwi i moczu.

 

 

Z poważaniem

                                                                                  Bogumiła Burda

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „NERKA”

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT