Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zapraszamy na koncerty dyplomowe studentów kierunku jazz i muzyka estradowa

30 maja 2022 r.

PLAKAT_JAZZ kopia.jpg

W środę się 8 czerwca w zielonogórskiej Hydrozagadce przy ulicy Festiwalowej 3 odbędą się koncerty dyplomowe studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego kierunku jazz i muzyka estradowa. Rozpoczną się o godzinie 15:00, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.


Będą to pierwsze publiczne prezentacje po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W latach 2020-2021 przeprowadzono je zdalnie, studenci pod czujnym okiem wykładowców nagrywali utwory w studio Instytutu Muzyki UZ. Tegoroczni dyplomanci znów mają okazję wykonać zaaranżowane przez siebie utwory przy akompaniamencie zespołów, które utworzyli. Zaprezentuje się dziewięciu studentów klasy instrumentalnej i wokalnej: Karolina Ambroziak (wokal), Martyna Białko (wokal), Roksana Czerniec (wokal), Jędrzej Kaczmarek (saksofon tenorowy), Tomasz Kurowski (gitara elektryczna), Laura Milaszewska (wokal), Kinga Ostrowska (wokal) – tegoroczna stypendystka ministra edukacji i nauki, Wojciech Romański (perkusja) i Wojciech Zatwarnicki (gitara basowa). Recitale dyplomowe są bardzo ciekawym i długo wyczekiwanym przez wszystkich wydarzeniem podsumowującym trzyletnią naukę.


Każdy ze studentów zaprezentuje około półgodzinny program. Będzie to niepowtarzalna okazja do wysłuchania dziewięciu recitali o niezwykle zróżnicowanej stylistyce i tematyce. Większość repertuaru stanowią standardy jazzowe, nie zabraknie jednak także autorskich kompozycji oscylujących wokół  gatunków takich jak muzyka pop czy  poezja śpiewana. Dyplomantom towarzyszyć będą tria jazzowe, kwintety, wokale wykorzystywane jako instrumenty, a także nieco rzadziej spotykany klarnet basowy i flugelhorn (skrzydłówka, rodzaj dętego instrumentu muzycznego z grupy aerofonów ustnikowych – podajemy za Wikipedią – dopisek mój, et).


Koncerty dyplomowe są prawdziwym świętem nie tylko dla studentów, ale także dla wykładowców, zarysem przyszłej działalności artystycznej młodych muzyków. Za sprawą dowolności w doborze repertuaru, wprowadzają one w świat nieograniczonej wyobraźni i zainteresowań dyplomantów, którzy niestety uczyli się stacjonarnie tylko przez trzy z sześciu semestrów studiów w Instytucie Muzyki UZ. Recitale dyplomowe to nie tylko ogromny stres, praca i wielotygodniowe przygotowania. Wpływają one także na pogłębienie więzi między studentami, uczą konsekwencji, zdecydowania i prowadzenia zespołów w praktyce, przygotowują do roli „bandleadera”.


Wielu absolwentów kierunku jazz i muzyka estradowa kontynuuje naukę na studiach magisterskich na akademiach muzycznych między innymi w Poznaniu, Wrocławiu i w Katowicach. Tworzą również trzon kadry wykładowców w Zielonej Górze, są członkami Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tegorocznych dyplomantów będzie można usłyszeć podczas czerwcowego koncertu studentów kierunku jazz i muzyka estradowa. Część z nich weźmie udział w październikowym koncercie inaugurującym nowy rok akademicki 2022/23. 


                                                                                                               Karolina AmbroziakPoniżej prezentujemy wykonawców czerwcowego koncertu. Zdjęcia pochodzą z archiwum Instytutu Muzyki UZ.

Karolina Ambroziak 1.jpg Martyna Białko 1.jpg Roksana Czerniec 1.jpg
Karolina Ambroziak. Martyna Białko. Roksana Czerniec.
Jędrzej Kaczmarek 1.jpg Tomasz Kurowski 1.jpg Laura Milaszewska 1.jpg
Jędrzej Kaczmarek. Tomasz Kurowski. Laura Milaszewska.
Kinga Ostrowska 1.jpg Wojciech Romański 1.jpg Wojciech Zatwarnicki 1.jpg
Kinga Ostrowska. Wojciech Romański. Wojciech Zatwarnicki.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT