Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zapraszamy na otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza Rysunki i obiekty

20 czerwca 2022 r.

Andrzej Markiewicz- plakat.jpg

W czwartek 23 czerwca 2022 r. w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej przy al. Wojska Polskiego 71 odbędzie otwarcie wystawy prof. Andrzeja Markiewicza, dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Artysta zaprezentuje wielowarstwowe prace z cyklu Rysunki i obiekty wykonane w technikach mieszanych. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. Wernisaż wystawy o godz. 13.00. Wystawa będzie czynna do 7 października 2022 r. w godz. od 8.00 do 19.00. 

 

W lipcu i sierpniu br. wystawę można zwiedzać od godz. 9.00 do 16.00.

 

Serdecznie zapraszamy.


 

Andrzej Markiewicz urodził się 22 lipca 1956 roku w Skarżysku – Kamiennej.
Wyższe studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 1986 r.  uzyskał dyplom magistra wychowania plastycznego w pracowni malarstwa i rysunku prof. Mieczysława Hermana oraz pracowni grafiki prof. Stanisława Góreckiego.

Zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową, malarstwem. Swą twórczość prezentował na wielu wystawach indywidualnych (Kopenhaga, Kowno, Bańska Bystrzyca, Czeskie Budziejowice, Warszawa, Łódź, Kielce, Zakopane, Radom), a także wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą ( Dania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Grecja, USA, Japonia, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina, Słowacja, Czeska Republika). Profesor,  dziekan Wydziału Sztuki, Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego  w Radomiu. W 2019 r. otrzymał  Radomską Nagrodę Kulturalną.


Prace w zbiorach:

Państwowe Muzeum na Majdanku.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Muzeum Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Muzeum Narodowe w Kielcach.

Indiana River Community College,Virginia, Florida – USA.Nagrody i wyróżnienia /między innymi/:
 

Nagroda Kwartalnika Krytyki Artystycznej „POKAZ”;  

I Międzynarodowa Wystawa Miniatury, Częstochowa – II nagroda regulaminowa;   

Przedwiośnie 24, Kielce – Grand Prix, nagroda marszałka województwa świętokrzyskiego;

28 Ogólnopolska Wystawa Twórczości Pedagogów Plastyki – I nagroda, Rzeszów, BWA;

IX Międzynarodowa Wystawa Miniatury, Częstochowa – wyróżnienie honorowe;

6. Międzynarodowy konkurs na rysunek im. M. E. Andiollego – II nagroda, Nałęczów; 

7. Międzynarodowy konkurs na rysunek im. M. E. Andiollego – wyróżnienie honorowe. 


Istotą mojej twórczości jest kondensacja form polegająca na syntetyzowaniu i generalizowaniu doświadczeń, przeżyć, wrażeń – aż do punktu, w którym zaczynają one mówić nie o swej własnej odrębności, o swoim odrębnym istnieniu, ale stają się znakami ogólnych idei; przytaczając słowa Leszeka Brogowskiego:„ … pozwala  dokonać przejścia od widzenia do poznania, albo jeszcze lepiej: pomaga uczynić widzenie rozumniejszym.” 
 

Zabiegi te zbliżają powstałe prace, choć tworzone przy pomocy innego języka do dyskursu filozoficznego – pytania o byt, o to, co ogólne, co jednostkowe, do badania opozycji materialne – niematerialne, fizyczne – duchowe. Przemyślenia dotyczące problemu konstruowania postawy artystycznej wobec sytuacji i zjawisk z otaczającego świata….. spointuję słowami prof. Henryka Hoffmana: „Sztuka to nie nauka, a dociekanie istoty przekazu artystycznego bywa najtrudniejsze do słownej interpretacji. No bo jak tu opowiedzieć symfonię Bacha, albo objaśnić, nie banalizując artystycznego przesłania, np. wiersz Szymborskiej pt. ,,Dworzec”, lub wyeksplikować precyzyjnie szczególny klimat obrazków Nikifora? Zupełnie też nie jest możliwe przekonujące wykazanie związku dzieła sztuki z jakimś praktycznym jego zastosowaniem”.   


                                                                                                     Andrzej Markiewicz        

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT