Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

10-lecie kierunku jazz i muzyka estradowa

Paulina Gołębiowska - absolwentka - obecnie asystent  w IM JIME.jpg

Paulina Gołębiowska - absolwentka, a obecnie asystent na kierunku jazz i muzyka estradowa. Fot. archiwum JIME IM

10 marca 2015 r.

 

W tych dniach 10-lecie istnienia świętuje kierunek jazz i muzyka estradowa. Pierwsza rekrutacja na ten kierunek została przeprowadzona w roku akademickim 2004/2005. Były to 3-letnie studia I stopnia - licencjackie, dzienne i zaoczne. Na pierwszy rok studiów dziennych przyjęto wówczas 20 studentów. Po trzech latach dyplom obroniło 9 osób. Obecnie studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym (dziennym), nadal na poziomie licencjackim. Limity są znacznie mniejsze (np. 12 miejsc rok temu czy 8 przed dwoma laty). Uniwersytet Zielonogórski to  jedna z 7. uczelni w kraju, na których można studiować ten kierunek. Te wszystkie elementy sprawiają, że studia są elitarne, a liczba kandydatów zawsze znacznie przekracza liczbę miejsc.

 


Po 10 latach kierunek jazz i muzyka estradowa szczyci się ok. 80. absolwentami. Obecnie na kierunku uczy się 20 studentów (instrumentaliści i wokaliści), którzy uczestniczą m.in. w zajęciach ze śpiewu (śpiew jazzowy i rozrywkowy), gry na instrumencie (trąbka, puzon, saksofon, fortepian, gitara, gitara basowa, kontrabas, perkusja), improwizacji, aranżacji, historii jazzu, prowadzenia zespołów muzycznych, realizacji dźwięku.

 

 

Koncepcję powołania kierunku jazz i muzyka estradowa oraz wszelkie prace organizacyjne z tym związane przygotował i zrealizował zespół pracowników Zakładu Teorii Muzyki z Instytutu Kultury i Sztuki Muzycznej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego w składzie: prof. Juliusz Karcz, dr hab. Barbara Literska, prof. UZ  oraz dr hab. Jerzy Szymaniuk, prof. UZ.

dr Brian Fentress - wykładowca mniejszy.jpg

Dr Brian Fentress - wykładowca. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Pracownicy dydaktyczni, absolwenci i studenci Wydziału Artystycznego mogą się poszczycić wieloma sukcesami, m.in.: w I edycji programu telewizyjnego „Bitwa na głosy” w TVP 2 (2010 r.) zielonogórską drużynę, która ostatecznie zajęła 2 miejsce, wsparli Artur Caturian i Monika KrętBartosz Pernal, absolwent i pracownik Instytutu Muzyki, zdobył liczne nagrody za wykonawstwo, aranżacje i kompozycje jazzowe w kraju i za granicą (najświeższa, zdobyta w lipcu 2013 r. to główna nagroda w XXXVII Getxo International  Jazz Festival w Hiszpanii). Marcin Pendowski m. in. autor i producent muzyki do pierwszej polskiej produkcji dla Discovery Channel w 2006 r., filmu dokumentalnego „Solidarność. Początek Rewolucji”, Warto wymienić także: Klaudię Latosi, Katarzynę Mirowską, Kacpra Wojtkowiaka, Pawła Urbańskiego, Michała Nienadowskiego, Piotra Budniaka, grupę jazzową „The Conception”.  Studenci i absolwenci kierunków EASM i JIME nagrali partie chóralne do polskiej ścieżki dźwiękowej filmu „Tupot małych stópek 2” (reż. George Miller, 2011).

 

BIG BAND I STUDENCI.jpg

Stoją od lewej: Patrycja Kamola - II rok JIME, Wiktoria Szydłowska i Agata Seidel– absolwentki IM oraz Joanna Nowaczyk i Joachim Ryczek - III rok JIME. Fot. Archiwum JIME IM.

Marką samą w sobie jest Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka. Tworzą go studenci i absolwenci naszej uczelni. W swoim dorobku artystycznym orkiestra ma koncerty w kraju i za granicą. Kto raz usłyszał Big Band na żywo – przepadł i zakochał się w nim na zawsze. Zespół koncertował z tak znanymi wokalistami i muzykami jak: Urszula Dudziak, Grażyna Łobaszewska, Krystyna Prońko, Ewa Uryga, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marek Bałata, Krzysztof Kiljański,  Janusz Szrom. Orkiestra zdobywa liczne nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych.  Koncert kolęd z udziałem Big Bandu, nagrany kilka lat temu w Gdańsku, był wielokrotnie emitowany przez TVP 2.  W ubiegłym roku orkiestra stała się jednym z laureatów nagrody kulturalnej miasta Zielona Góra za 2014 rok. Co roku Big Band jest organizatorem festiwalu ,,Green Town of Jazz’’, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem miłośników tego gatunku muzyki.

W środę 11 marca 2015 r. w zielonogórskiej Filharmonii im. Tadeusza Bairda odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 10 - lecia kierunku jazz i muzyka estradowa. Wezmą w nim udział studenci, absolwenci i pracownicy dydaktyczni kierunku. Także ci zaprezentowani na zdjęciach obok. Szczegóły dotyczące koncertu znajdują się  pod adresem: http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?koncert-jubileuszowy-okazji-10-lecia-kierunku-jazz-i-muzyka-estradowa.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT