Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

10-lecie NCN: tysiące grantów dla naukowców z całej Polski

8 września 2021 r.

 

logo10lat-1.jpg

W dniach 9-10 września Narodowe Centrum Nauki będzie świętować 10-lecie swojej działalności. W ciągu ponad dekady ogłosiło 200 konkursów i przyznało ponad 23 tys. grantów. Jubileusz NCN może być więc świętem nauki oraz badaczek i badaczy z całego kraju.

 

Narodowe Centrum Nauki zostało powołane do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli takich, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest podniesienie jakości i efektywności badań oraz działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

 

Uroczysta inauguracja działalności Centrum odbyła się 4 marca 2011 r. Kilkanaście dni później ogłosiło swoje pierwsze cztery konkursy.

 

NCN regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Wraz z niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka (MPG) prowadzi program DIOSCURI mający na celu tworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Polsce. NCN jest również koordynatorem programów CHANSE i QuantERA, realizowanych we współpracy z innymi europejskimi instytucjami finansującymi badania naukowe dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, a także operatorem obszaru „Badania” w zakresie badań podstawowych finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich.

 

W konkursach NCN mogą brać udział badacze i badaczki niezależnie od wieku i stażu oraz ośrodka, w którym pracują. W ciągu ponad dekady ogłosiło 200 konkursów, przyznało ponad 23 tys. grantów i przekazało w ręce naukowców prawie 11 mld zł. Przyznane przez NCN granty umożliwiły im  zrealizowanie ambitnych projektów i pojedynczych działań naukowych. Przykłady projektów zrealizowanych dzięki grantom NCN prezentowane są w  publikacji jubileuszowej Centrum.

 

Obchody jubileuszu

 

Jubileusz NCN będzie trwał dwa dni. 9 września o godz. 18:00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczysta gala. W programie wydarzenia zaplanowane są m.in.:

 

  • wykład prof. Åsy Wikforss Science Denial in the Post-Truth Era. Prof. Wikforss jest filozofką z Uniwersytetu Sztokholmskiego, członkinią Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Akademii Szwedzkiej, a także Academia Europaea oraz autorką m.in. bestsellera „Alternative Facts on Knowledge and Its Enemies”.
     
  • koncert Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Edmona Levona.

 

10 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie obędzie się konferencja, której uczestnicy rozmawiać będą o nauce w czasie pandemii oraz polityce otwartego dostępu – Open Access. Osobną część wydarzenia stanowić będą prezentacje laureatów konkursów NCN, którzy opowiedzą o zrealizowanych projektach i możliwościach jakie dały im otrzymane granty. Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie: 10 lat NCN.

 

Świętujmy wspólnie on-line

 

Obchody 10-lecia NCN będą transmitowane na żywo na stronie internetowej, na profilu na Facebooku oraz kanale YouTube. Podczas konferencji uruchomiona zostanie specjalna aplikacja, która umożliwi komentowanie i zadawanie pytań. O szczegółach wydarzenia na bieżąco pojawiaja sie informacje na stronie 10 lat NCN, a także w mediach społecznościowych na Twitterze, Facebooku, Linkedinie, Instagramie, z hashtagiem #10latNCN.

 

NCN zaprasza wszystkich naukowców, uczelnie, instytuty, a także instytucje związane z nauką do włączenia się w obchody jubileuszowe. 

 

 

 

grafika10lat.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT