Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

700 tys. zł na utworzenie dwóch nowych kierunków na UZ

17 maja 2022 r.

podpisanie umowy wszyscy.jpg

Stoją od lewej: Łukasz Porycki - przy mikrofonie, Waldemar Sługocki, Katarzyna Łasińska, Wojciech Strzyżewski. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Dzisiaj, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej  Górze została podpisana umowa dotycząca przyznania Uniwersytetowi Zielonogórskiemu dotacji w kwocie 700 000 zł. Dofinansowanie jest związane z tworzeniem dwóch nowych kierunków na uczelni: inżynierii lotniczej oraz inteligentnych systemów miejskich.

 

W konferencji wzięli udział: prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ, a jednocześnie poseł na Sejm RP, Katarzyna Łasińska – kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego, Łukasz Porycki –  wicemarszałek Województwa Lubuskiego,. 
 


Przyznane środki finansowe pomogą uczelni utworzyć nowoczesne kierunki kształcenia. Powołanie tych kierunków podyktowane jest zmieniającą się rzeczywistością i wyzwaniami stojącymi przed naszym regionem. Prace nad utworzeniem kierunku inżynieria lotnicza rozpoczęły się już dwa lata temu. Dzięki współpracy Aeroklubu Ziemi Lubuskiej z Uniwersytetem Zielonogórskim będą kształcić się na nim przyszli mechanicy ze specjalnością lotniczą, a w nowo wybudowanym hangarze będą mogli odbywać swoje praktyki. Transport lotniczy po pandemii zaczyna wracać na „stare” trasy. Lotnisko w Babimoście otwiera się na nowe kierunki, przez co wzrasta zapotrzebowanie na obsługę i serwisowanie samolotów.

 

podpisanie umowy.jpg

Moment podpisania umowy. Siedzą od lewej: Łukasz Porycki i Wojciech Strzyżewski. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Drugi kierunek inteligentne systemy miejskie będzie utworzony w związku ze zwiększającym się ruchem pojazdów w mieście. Można to zauważyć chociażby po korkach w godzinach szczytu. Dlatego powinniśmy postawić na nowoczesne sposoby poruszania się mieszkańców Zielonej Góry i województwa lubuskiego. Przekazane środki pozwolą na utworzenie tych ważnych kierunków, jak również pomogą w kształceniu nowoczesnych kadr, które są potrzebne, aby nasze województwo rozwijało się w dynamiczny sposób – powiedział wicemarszałek województwa lubuskiego, Łukasz Porycki.
 

Za wsparcie utworzenia nowych kierunków podziękował prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego: Już od bardzo dawna samorząd województwa wspomaga Uniwersytet Zielonogórski w zakresie kształcenia, czy w zakresie badań naukowych. To kolejny etap, który związany jest tym razem z nowymi kierunkami. Myślę, że tego typu działania będą procentowały całemu regionowi, dostarczając specjalistów, którzy będą zarządzali nowoczesnym miastem, czy naprawiali samoloty, którymi będziemy latać. 


Rekrutacja na nowe kierunki jest planowana w roku akademickim 2023/2024.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT