Absolwenci UZ wśród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

8 listopada 2018 r.

 

 

Za tydzień, w czwartek, 15 listopada br. podczas  „Kongresu 590”, który odbędzie się w Rzeszowie, Prezydent RP Andrzej Duda wręczy nagrody gospodarcze. Finalistów konkursu wskazało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nagrodami Gospodarczymi Prezydenta RP wyróżniane są firmy budujące na świecie pozytywny wizerunek polskiego biznesu. W tegorocznej edycji o statuetki w siedmiu kategoriach będzie ze sobą konkurować łącznie 21 firm.

 


Wśród nich znalazły się przedsiębiorstwa Ekoenergetyka-Polska i LUG S.A. z Zielonej Góry, a także MB-Pneumatyka z Sulechowa.  

 

 

Ekoenergetyka-Polska z siedzibą w Nowym Kisielinie zajmuje się produkcją ładowarek do samochodów pasażerskich, autobusów i ciężarówek. Firma założona w Zielonej Górze przez absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego jest jednym z trzech finalistów nagród prezydenta RP w kategorii „Lidera MŚP”. Bartosz Kubik – prezes i Maciej Wojeński –  wiceprezes w 2009 r. ukończyli elektrotechnikę na UZ.

 

Jeszcze podczas studiów w ramach pracy w kole naukowym pod okiem prof. Grzegorza Benyska, wraz z kolegami zbudowali samochód elektryczny. Tematem pracy dyplomowej obu panów była budowa ładowarki elektrycznej do samochodu, która do dzisiaj funkcjonuje na uniwersyteckim kampusie. W ciągu 9 lat istnienia przedsiębiorstwa zbudowali markę, która jest rozpoznawalna w kraju i w Europie. Przełom nastąpił w 2011 r., kiedy Ekoenergetyka nawiązała współpracę z Solarisem, producentem elektrycznych autobusów. Obecnie ta firma może się pochwalić 40 proc. udziałem w europejskim rynku infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych i aż 90-proc. w krajowym rynku.

 

 

W innej kategorii - „Firma rodzinna” – wśród 3 finalistów znalazły się 2 przedsiębiorstwa z naszego regionu: LUG S.A. z Zielonej Góry i MB-Pneumatyka z Sulechowa.

 

 

LUG S.A. to europejska czołówka producentów opraw oświetleniowych. Firma oświetliła metro w brazylijskim São Paulo, a także w Warszawie i Algierze, stolicy Algierii. Przygotowała również oprawę oświetleniową dla Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu, MotoAreny w Toruniu i wielu innych. W 2007 roku weszła na giełdę i z sukcesem podbija światowe rynki. Istnieje od 29 lat jako firma rodzinna.

 


Obecnie w argentyńskiej prowincji Misiones budowany jest oddział zielonogórskiego przedsiębiorstwa. Tam powstaną oprawy oświetleniowe na kwotę 21 mln €, które rozjaśnią ulice i przestrzeń miejską tej argentyńskiej prowincji.

 


 Eryk, syn właściciela firmy Ryszarda Wtorkowskiego, który również pracuje w LUG-u, jest absolwentem UZ.

 

 

MB-Pneumatyka z Sulechowa specjalizuje się w produkcji złącz do pneumatycznych układów hamulcowych w pojazdach użytkowych - od ciężarowych przez wywrotki, cysterny, naczepy, przyczepy po autobusy. Spółka jest jednym z pięciu największych producentów tego typu złącz w Europie. Właścicielką firmy i jej mózgiem jest Małgorzata Bieniaszewska. Przejęła ją podczas studiów od ojca, ale z wykształcenia nie jest inżynierem.

 

 

źródło:http://www.zielonagora.wyborcza.pl

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT