Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Absolwentkami extra miesiąca maja zostały 2 humanistki

2 maja 2022 r. 

Z przyjemnością przedstawiamy majowe laureatki  konkursu Absolwent Extra reprezentujące Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego: Annę Skalską, która ukończyła studia I stopnia na kierunku filologia angielska i otrzymała tytuł licencjata oraz mgr Weronikę Leśniewską absolwentkę studiów II stopnia na kierunku filologia rosyjska. Obu laureatkom statuetki Absolwenta Extra wręczył rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. Wojciech Strzyżewski. W uroczystości wzięły również udział: dr hab. Barbara Literska, prof. UZ -  prorektor ds. studenckich UZ , dr hab.  Małgorzata Łuczyk, prof. UZ - dziekan Wydziału Humanistycznego oraz Monika Politańska - kierownik Biura Karier UZ.

 

Absolwentka extra maja 2022 - lic. Anna Skalska 1.jpg

Stoją od lewej: Monika Politańska, prof. Wojciech Strzyżewski, Anna Skalska, dr hab. Małgorzata Łuczyk, prof. UZ i dr hab. Barbara Literska, prof. UZ. Fot. Mamert Janion

Licencjat Anna Skalska wymyka się stereotypom, przez co wzbudza zainteresowanie otocznia. Ukończyła filologię angielską, studia I stopnia  uzyskując na UZ swój trzeci dyplom (po magistrze filologii niderlandzkiej i studiach podyplomowych z nauczania j. polskiego jako obcego).


Będąc doświadczonym pracownikiem korporacji finansowej obsługującym rynek niderlandzkojęzyczny, zmęczona krakowskim smogiem, wraz z rodziną podjęła decyzję o przeprowadzce w lubuskie lasy i zmianie kierunku kariery zawodowej.  Pamiętając radość, jaką dawała jej praca lektorki języka niderlandzkiego i polskiego jako obcego oraz będąc świadomą niszowości języka niderlandzkiego, które uniemożliwiło jej znalezienie zatrudnienia w szkolnictwie, postanowiła podjąć studia na filologii angielskiej. Jej pracowitość, świadomość i dojrzałość  naukowa sprawiły, że stała się pełnoprawnym partnerem nauczyciela akademickiego towarzysząc mu w rozważaniach naukowych.


Obecnie mgr Anna Skalska, realizując swoje plany zawodowe, jest nauczycielką języka angielskiego i polskiego w szkole w Niemczech. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą pięciorga dzieci.


Prezentacja Anny Skalskiej w załączeniu.    

Absolwentka extra maja 2022 - mgr Weronika Leśniewska.jpg

Stoją od lewej: Monika Politańska, prof. Wojciech Strzyżewski, Weronika Leśniewska, dr hab. Małgorzata Łuczyk, prof. UZ i dr hab. Barbara Literska, prof. UZ. Fot. Mamert Janion

Magister Weronika Leśniewska to absolwentka filologii rosyjskiej studiów II stopnia, które ukończyła z oceną celującą. Laureatka stypendium rektora dla najlepszych studentów. 

Przewodnicząca Koła Naukowego Rusycystów. Współorganizatorka Dni Kultury Słowian Wschodnich. Autorka licznych warsztatów popularyzujących język i kulturę tego obszaru. Uczestniczka XX konkursu poezji rosyjskiej w Krakowie. 

Równolegle ze studiami rozwijała się zawodowo na stanowisku specjalisty ds. zatrudniania cudzoziemców.

Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą związaną m.in. z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Uczy języka polskiego jako obcego. Jest asystentem nauczyciela w jednym z liceów w Zielonej Górze w klasie przygotowawczej dla młodzieży, która przyjechała do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

Prywatnie jest miłośniczką powieści kryminalnych oraz podróży . 
 

Została jedną z bohaterek cyklu Konglomeraty. Można jej posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8Z27xEKRFD91kcMSnpc0IK-xOiCDhGER

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT