Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Akademia dronów, polsko-ukraińskie warsztaty kreatywne na UZ

21 września 2022 r. 

Wydział Mechaniczny RGB.jpg

W środę, 28 września 2022 r. (środa) o godz. 10.00 na parkingu przy ul. prof. Z. Szafrana  4 na Kampusie A Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędą się zajęcia dla młodzieży w ramach projektu Akademia dronów, polsko-ukraińskie warsztaty kreatywne. Organizatorem tych zajęć jest Instytut Inżynierii Mechanicznej.


Na początek (godz. 10.00) odbędzie się pokaz z użyciem profesjonalnego drona Straży Pożarnej i spotkanie ze studentami z Ukrainy, którzy studiują na Uniwersytecie Zielonogórskim. O godz. 11.00 rozpoczną się zajęcia praktyczne w grupach. I tak:


Grupa I - Laboratorium Wirtualnej rzeczywistości - latanie dronami na symulatorze - dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ, mgr inż. Mirosław Adamczyk;

Grupa II – Laboratorium Elektrotechniki i elektroniki lotniczej i samochodowej - eksperymenty przeprowadzane na zestawach panelowych - dr inż. Marcin Chciuk, mgr inż. Jacek Draganik;

Grupa III - Laboratorium Projektowania i konstrukcji maszyn - projektowanie części do drona – oprogramowanie CAD - dr inż. Wojciech Babirecki

Grupa IV – Laboratorium Projektowania i konstrukcji maszyn - drukowanie 3D zaprojektowanej części drona - dr inż. Małgorzata Śliwa

 

Natomiast w czwartek, 29 września.2022 r. o godz. 10.00 na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie odbędą się warsztaty prowadzone przez dr. inż. Jarosława Gniazdowskiego. Młodzież będzie testowała drony skonstruowane podczas warsztatów z udziałem ekspertów i instruktorów z AZL, nauka pilotażu dronów.

 

Projekt Akademia dronów, polsko-ukraińskie warsztaty kreatywne jest realizowany w formie warsztatów przez Stowarzyszenie Harmonia (CKZIU Elektryk Nowa Sól) przy współpracy  Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. W projekcie bierze udział 16-osobowa grupa polskich uczniów z CKZIU Elektryk w Nowej Soli  i 19-sobowa grupa uczniów z Ukrainy ze szkół w Iwano-Frankivsku i Samborze. Warsztaty będą trwały od 25 września do 1 października i będą prowadzone w Sławie, poza wizytą na Uniwersytecie Zielonogórskim i lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie.


Działania projektowe będą realizowane w ramach firmy symulacyjnej. Grupa zostanie podzielona na zespoły, a uczestnicy wcielą się w role pracowników firmy zajmujących się realizacją zadań:

a.            konstruktorzy dronów,

b.            operatorzy dronów,

c.            zespół IT,

d.            zespół biznesowy,

e.            zespól public-relations,

f.             ewaluatorzy i liderzy.


Zadaniem firmy symulacyjnej będzie wprowadzenie na rynek dronów własnej konstrukcji oraz sprecyzowanej usługi obserwacyjno-monitoringowej z użyciem dronów.  Uczestnicy projektu będą odpowiedzialni za funkcjonowanie firmy - planowanie, realizację zadań, integrację, ewaluację, promocję. Opiekunowie będą pełnić rolę ekspertów oraz mentorów.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT