Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

ŻakUZ Jubilatus zasiadł przed Biblioteką Uniwersytecką

17 listopada 2021 r.

 

Kaziu.jpg

Odsłonięcie bachusika, od lewej: Robert Tomak - autor figurki, studentka kierunku filologia angielska, prof. Wojciech Strzyżewski - rektor UZ, dr hab. Barbara Literska - prorektor ds. studenckich UZ;fot. K. Adamczewski

 

Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Studenta, przed wejściem do Biblioteki Uniwersyteckiej (Kampus B,  al. Woj. Polskiego 71, został odsłonięty bachusik poświęcony studentom, który nosi imię: ŻakUZ Jubilatus. W uroczystości wzięli udział: rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski i prorektor ds. studenckich – prof. Barbara Literska, studenci i pracownicy UZ.
Autorem figurki jest zielonogórski artysta-rzeźbiarz – absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego – Robert Tomak, który również był obecny podczas dzisiejszej uroczystości.

 


Imię bachusika ŻakUZ Jubilatus jest symboliczne:


ŻakUZ – bo jest to prezent dla studentów UZ z okazji Międzynarodowego Dnia  Studenta,


Jubilatus – bo jest wyjątkowo jubileuszowym bachusikiem – 60. w mieście, 20. wykonanym przez Roberta Tomaka i odsłanianym z okazji 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego!

 

 

Aleksandra Motała - z-ca dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, nie kryła radości podczas dzisiejszej uroczystości. - Jako pracownik biblioteki w imieniu wszystkich bibliotekarzy, poczułam się niesamowicie zaszczycona, że biblioteka jest miejscem, gdzie umieszczono jubileuszowego bachusika. Mam nadzieję, że ten ŻakUZ Jubilatus będzie przyciągać studentów do naszej pięknej biblioteki. Oby nad nami czuwał, miał na nas oko, na studentów, którzy w letnie wieczory uwielbiają przesiadywać na ławkach przed biblioteką. Obiecujemy z naszej strony, że będziemy się nim opiekować i dbać o niego tak jak o wszystkich studentów UZ.

 

 

 

 

Galeria z wydarzenia.

Fot. Mamaert Janion
 

DSC_0356.JPG DSC_0373.JPG DSC_0386.JPG DSC_0405.JPG
DSC_0406.JPG DSC_0416.JPG DSC_0419.JPG DSC_0424.JPG
DSC_0426.JPG DSC_0435.JPG DSC_0448.JPG DSC_0456.JPG

 

 

.

 

 

DSC_4656r.jpg

 

 

 

ŻakUZ Jubilatus jest trzecim uniwersyteckim bachusikiem - Robert Tomak jest autorem wszystkich.  

 

Na zdjęciu: "ŻakUZ Jubilatus" - fot. K. Adamczewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0345.jpg

 

Pierwszym bachusikiem był UZetikus (21. bachusik w Zielonej Górze) - został odsłonięty 1 czerwca 2012 r. Ufundował go ówczesny rektor Uniwersytetu - prof. Czesław Osękowski. Na imię pierwszego uniwersyteckiego bachusika został ogłoszony ogólnouczelniany konkurs, a jego zwyciężczynią została Pani Katarzyna Czyż, pracownik Kancelarii Ogólnej UZ.


UZetikus siedzi na schodach przed wejściem do Rektoratu przy ul. Licealnej.

 

Na zdjęciu: "UZetikus" - fot. K. Adamczewski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0650.JPG

 

 

Drugi - Banachus (48. bachusik w Zielonej Górze) – zasiadł nad wejściem do siedziby Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii  5 czerwca 2019 r. Został ufundowany przez  matematyków, którzy się na niego złożyli i władze uczelni z okazji Jubileuszowego Roku Matematyki 2019 (100-lecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego).

Imię Banachus otrzymał na cześć prof. Stefana Banacha, wybitnego polskiego matematyka – jednego z założycieli Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

 

Na zdjęciu: "Banachus", fot. M. Janion

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pasek - patronat honorowy_02.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT