Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Astrobazy na szlaku Keplera

23.06.2014 r.

 

Lubuskie buduje szlak Keplera! 20 czerwca marszałek Elżbieta Polak podpisała umowy na realizację projektu zakładającego budowę astrobaz. Pierwsze obiekty powstaną w: Żaganiu, Sulęcinie, Świdnicy oraz Witnicy. Projekt ma na celu promocję nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. – Chcemy inspirować i pobudzać wyobraźnię młodych Lubuszan, bo jak mawiał Einstein, można nie mieć wiedzy, ale trzeba mieć wyobraźnię – mówiła marszałek podczas konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim.

Województwo lubuskie (lider projektu) wraz z partnerami realizuje projekt dotyczący budowy obserwatoriów astronomicznych „Kepler”, którego celem jest zwiększenie zainteresowania naukami ścisłymi. Całkowita wartość projektu wynosi 2 mln zł. – Budujemy szlak Keplera. Pracujemy nad tym projektem już dość długo. Jednym z jego elementów będą astropazy, które powstaną w powiatach województwa lubuskiego. Chcemy, aby był to projekt ogólnodostępny, realizowany w oparciu o stowarzyszenia -  podkreślała marszałek Elżbieta Polak.

Projekt ma na celu promocję nauk ścisłych wśród najmłodszych Lubuszan. – Poprzez prowadzenie zajęć z zakresu astronomii chcemy zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania zainteresowań w zakresie nauk ścisłych – tłumaczył Paweł Sługocki, dyrektor Departamentu LRPO. Pilotaż projektu realizowany będzie we współpracy z czterema partnerami wybranymi na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć w popularyzacji astronomii i systematycznych działań edukacyjnych prowadzonych w tym zakresie. Są to: gmina Żagań – miasto (teren Muzeum Obozów Jenieckich przy ul. Lotników Alianckich w Żaganiu), gmina Świdnica (teren Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Świdnicy), powiat sulęciński (teren I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie im. Adama Mickiewicza), powiat gorzowski (teren Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy). Wszyscy partnerzy prowadzą od lat szerokie działania propagujące wiedzę astronomiczną. Przy wybranych do projektu szkołach działają m.in. Klub Miłośników Fizyki, Sekcja Astronomiczna. – Ten pilotaż ma pokazać, jaki jest efekt realizacji projektu i jak wpływa on na zainteresowanie naukami ścisłymi – wyjaśnił dyrektor Paweł Sługocki.

Partnerem wspierającym jest Uniwersytet Zielonogórski - Instytut Astronomii, współpracujący z poszczególnymi placówkami edukacyjnymi. – To projekt, który zachęca młodzież do ciekawości świata i jego obserwacji – przekonywał podczas konferencji prasowej dr hab. inż. Andrzej Pieczyński,  prof. UZ - Prorektor ds. Rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

W ramach projektu zostaną wybudowane 4 obserwatoria astronomiczne, w których umieszczony zostanie jednakowy sprzęt astronomiczny oraz niezbędne wyposażenie biurowe umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu astronomii (30 miejsc siedzących i taras widokowy). Każde obserwatorium zostanie wyposażone w 14-calowy teleskop umieszczony pod kopułą astronomiczną oraz kilka mniejszych teleskopów przenośnych, w tym teleskop służący do obserwacji słońca.

W obserwatoriach oraz na terenach przyległych będą organizowane imprezy kierowane nie tylko do uczniów, czy mieszkańców z terenu danej gminy, ale do wszystkich osób zainteresowanych astronomią. Będą prowadzone otwarte obserwacje nieba i atrakcyjnych zjawisk astronomicznych, pikniki, spotkania, pokazy (ściśle związane z astronomią).

Projekt ma charakter pilotażowy, co oznacza, że istnieje możliwość realizacji kolejnego projektu o analogicznym zakresie w przyszłej perspektywie finansowej. Zajęcia w ramach projektu będą współfinansowane ze środków unijnych przeznaczonych na wsparcie kapitału ludzkiego.

Obecnie zakończone są prace projektowe i w najbliższym czasie, po uzyskaniu pozwoleń na budowę, rozpoczną się prace budowlane. Wszystkie obserwatoria powinny rozpocząć swoją działalność w I połowie 2015 roku.

 

 

Źródło: Newsletter Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego (nr 116)

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT