Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

ASUS OVERCLOCKING DAY na UZ

ASUS - palakat.jpg

Zapraszamy na ASUS OVERCLOCKING DAY - wykład dotyczący overclockingu oraz pokaz podkręcania z wykorzystaniem ciekłego azotu organizowanego przez Uniwersytet Zielonogórski  i firmę ASUS.

 

Mimo rosnącego popytu na smartfony i tablety, komputery stacjonarne wciąż mają swoje grono wielbicieli. Potencjał tak zwanych PC-tów jest najchętniej wykorzystywany przez profesjonalistów i entuzjastów m.in. informatyków, automatyków i elektrotechników, których dobrym przykładem są przyszli absolwenci Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wielu z nich zależy na zwiększaniu wydajności i mocy obliczeniowej komputera. Dlatego też będą mogli swoją wiedzę podczas

ASUS OVERCLOCKING DAY
Uczestnicy spotkania wezmą udział nie tylko w wykładzie poświęconym podkręcaniu komponentów, ale także w pokazie ekstremalnego overclockingu przy użyciu ciekłego azotu. Najlepszym sposobem na zaprezentowanie technicznej strony podkręcania jest praktyczne podejście do tematu. Dlatego też spotkanie poprowadzi Grzegorz "Ivanov" Iwan - dziennikarz technologiczny portalu Overclock.pl i zarazem jeden z najlepszych overclockerów w naszym kraju (na świecie zajmuje obecnie 43. pozycję). Posiada on ogromne doświadczenie i wiedzę na temat najnowszych technologii. Niejednokrotnie brał udział w zawodach ekstremalnego overclockingu oraz organizował pokazy na dużych imprezach poświęconych tematyce gier i sprzętu komputerowego. Dodatkowo, gościem specjalnym będzie Marcin "Ryba" Rywak - wielokrotny zwycięzca światowych finałów w zawodach ekstremalnego podkręcania.

 

Co się kryje za pojęciem „overclocking”?
 

Podkręcanie komputera polega na zwiększeniu jego wydajności (szybkości pracy) poprzez odpowiednie dostrojenie niektórych parametrów. Podczas tego procesu mamy do czynienia z wieloma aspektami technicznymi, które na pewno znajdą się w kręgu zainteresowań studentów. Overclockingowi (z ang. podkręcanie) podlegają tylko niektóre części składowe komputera mające kluczowy wpływ na wydajność, a więc m.in. procesor, karta graficzna oraz pamięć RAM.
 

Czy zawsze ekstremalny?
 

Wśród osób, które praktykują overclocking, możemy wyróżnić dwie grupy. Pierwsza, to ludzie, którzy robią to dla własnej satysfakcji i bicia rekordów. Do drugiej zaliczają się użytkownicy, którzy nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na modernizację sprzętu komputerowego, a mimo to chcą być na czasie z nowymi aplikacjami czy grami. Ci pierwsi przetaktowują komponenty do granic możliwości, a wysoki napięcie zasilające powoduje wydzielanie się dużych ilości ciepła. Do chłodzenia używają najczęściej ciekłego azotu, dzięki któremu można osiągnąć temperatury sięgające nawet -180°C! Swoje osiągnięcia publikują w największej bazie wyników podkręcania HWBot.org, a najlepsi biorą udział w zawodach na światowym szczeblu. Z kolei osoby należące do drugiej grupy podkręcają tylko dla własnych potrzeb np. po to, by w tym samym czasie korzystać z kilku wymagających aplikacji obliczeniowych, bez większych opóźnień. Bardziej zaawansowani użytkownicy zmieniają w tym celu ustawienia ręcznie. Dla tych, którzy czują się mniej pewnie, producenci komponentów (m.in. firma ASUS) wprowadzają coraz więcej ułatwień.

 

Spotkanie odbędzie się 22 maja br., (czwartek), o godz. 13.15 na Kampusie A (bud. A-2 Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji UZ) przy ul. Szafrana w sali 102.
Wstęp wolny.

 

ASUS OVERCLOCKING DAY

Część 1. (13.15 – 15.00)

1. Wprowadzenie

◦ Przedstawienie prowadzących, organizatorów, kooperantów

◦ Przywitanie gości

◦ Przedstawienie planu i celów wydarzenia
 

2. Podstawy podkręcania komputera

◦ Darmowe zwiększanie wydajności, które zapoczątkowali studenci

◦ Współzawodnictwo, rankingi, benchmarki (testy wydajnościowe sprzętu)
 

3. Techniczne aspekty „przetaktowywania” komponentów elektronicznych

◦ Wydajność a błędy

◦ Stabilność a temperatura

◦ Napięcie a wytwarzane ciepło

◦ Fizyczne modyfikacje sprzętu (volt-mody)

◦ Izolacja sprzętu oraz skutki uboczne użycia ekstremalnych metod chłodzenia
 

4. Trochę historii oraz praktyczne porady dotyczące sprzętu komputerowego i jego podkręcania

◦ Socket 7 – jedna podstawka

◦ Dodatkowe technologie wdrażane przez producentów sprzętu komputerowego

◦ Podkręcanie nie tylko ekstremalne, czyli na standardowe chłodzenie komponentów

◦ Ważne kwestie, na które należy zwrócić uwagę – wentylacja, pasta termoprzewodząca etc.

◦ Nietypowe pomysły na chłodzenie podzespołów

◦ Zwiększenie komfortu korzystania z aplikacji użytkowych poprzez podkręcanie sprzętu

◦ Czy można zarabiać na overclockingu sprzętu komputerowego?
 

Przerwa (15.00 - 15.15)

Część 2. (15.15 – 17.00)
 

1. Premiera i prezentacja najnowszej serii procesorów i chipsetów Intel dla platformy Haswell Refresh

2. Pokaz ekstremalnego podkręcania podzespołów komputera stacjonarnego z użyciem ciekłego azotu

◦ Procesor z najwyższej półki, wysokiej klasy karty graficzne oraz zasilacz o mocy powyżej 1 kW

◦ Porady dotyczące ustawień UEFI/BIOS oraz ich prezentacja w praktyce

◦ Uruchomienie i porównanie wyników z przykładowych testów wydajnościowych

3. Czas na dodatkowe pytania widzów.

 

asus_rog_day_poprzednie_wydarzenie_organizaowane_na_weit_nagrody_zdjecie1.jpg asus_rog_day_poprzednie_wydarzenie_organizaowane_na_weit_nagrody_zdjecie2.jpg asus_rog_day_poprzednie_wydarzenie_organizaowane_na_weit_zdjecie1.jpg asus_rog_day_poprzednie_wydarzenie_organizaowane_na_weit_zdjecie2.jpg
ASUS ROG DAY 2013
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT