Banachalia - Dzień Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ

 

20 maja 2019 r.

 

 

W tym roku przypada 100. rocznica powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W związku z tym Senat RP ogłosił rok 2019 Rokiem Matematyki. Z tej okazji Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z Oddziałem Zielonogórskim Polskiego Towarzystwa Matematycznego organizują Banachalia, czyli Dzień Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Odbędzie się on w środę, 5 czerwca. Początek o godz. 11.30 na dziedzińcu przy bud. Wydziału (bud. A-29).

 

Podczas wydarzenia odsłonięta zostanie figura "Banachusa". Figurka została wykonana przez artystę rzeźbiarza Roberta Tomaka, na wzór kilkudziesięciu innych bachusików upiększających miasto Zielona Góra, nawiązuje żartobliwie do dokonań Stefana Banacha, jednego z najwybitniejszych matematyków XX wieku, należącego do grona założycieli Polskiego Towarzystwa Matematycznego. 

 

Ponadto podczas Gali Konkursu "Matematyka bez Granic" prof. dr. hab. Marian Nowak wygłosi wykład na temat: "Powstanie i rozwój polskiej szkoły matematycznej" oraz wręczenie zostaną nagrody i dyplomy zwycięskim klasom.

           

W roku szkolnym 2018/2019 odbyła się XXX edycja Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques Sans Frontières” (Matematyka Bez Granic), organizowanego pod auspicjami Rady Europy. Polscy uczniowie  uczestniczyli w tych zawodach po raz dwudziesty siódmy. Patronat honorowy nad  konkursem w Polsce sprawuje Polskie Towarzystwo Matematyczne, a jego promocję i organizację w Polsce powierzono Zielonogórskiemu Oddziałowi PTM.

logo UZ pion - RGB kwadrat.jpg PTM.jpg Jubileuszowy Rok.jpg logo WMIE KWADRAT.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT