Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Biblioteka UZ wśród siedmiu najważniejszych inwestycji woj. lubuskiego finansowanych ze środków unijnych

 

 

23 października 2018 r.

 

 

Obraz1.jpg

fot. T. Gawałkiewicz

Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego znalazła się wśród siedmiu najważniejszych inwestycji województwa lubuskiego finansowanych ze środków unijnych.

 

Jak napisała Gazeta Wyborcza z 19.10.2018 r. „ …biblioteka swoim rozmachem, bryłą, nowoczesnością może aspirować do zielonogórskiej inwestycji stulecia. Intryguje futurystyczną architekturą, ciemną elewacją połączoną z przeszkleniami. Można nawet powiedzieć, że jak na zielonogórskie standardy, odważną. To architektoniczny majstersztyk”.

 

Projekt budowy biblioteki realizowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Stanowił część  Indykatywnego Planu Inwestycji Województwa Lubuskiego i miał charakter  priorytetowy.


Biblioteka Uniwersytecka oddana do użytku w 2013 r. stanowi centrum edukacyjne dla uczelni oraz ośrodek dla twórczej integracji regionu. Jest to funkcjonalna i nowoczesna biblioteka hybrydowa, która umiejętnie łączy dwie przestrzenie swojej działalności – rzeczywistą i wirtualną. Czytelnicy  mają bezpośredni dostęp do zbiorów i usług rozplanowanych w  wydzielonych obszarach wiedzy. Mogą korzystać z zasobów drukowanych i sieciowych, a także z bogatej oferty usług informacyjnych opartych na nowoczesnych technologiach.
 

Nowe spojrzenie na przestrzeń biblioteczną, elastyczne projektowanie, nowoczesne technologie oraz usługi nastawione na usatysfakcjonowanie odbiorców wytworzyły w środowisku akademickim nowy paradygmat projektowania bibliotek, a także nowe postrzeganie jej funkcji i formy. Zmianę tę wyznaczyły dwa czynniki – postęp technologiczny oraz ważne dla edukacji szkoły wyższej przejście od kultury nauczania do kultury uczenia się.
 

Biblioteka spełnia standardy nowoczesnego bibliotekarstwa, dotyczące budownictwa, planowania oraz organizacji przestrzeni dla zbiorów i usług, a także roli biblioteki w środowisku akademickim.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT