Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Choreografia dla planet i gwiazd – wykład w ramach Spotkań z Nauką na UZ

11 stycznia 2017 r.

 

ltn_logo.jpg

 


Lubuskie Towarzystwo Naukowe zaprasza na wykład w ramach Spotkań z Nauką prof. Andrzeja Maciejewskiego z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. Choreografia dla planet i gwiazd.


Współczesna nauka dostarcza nieoczekiwanych odkryć. O niektórych można przeczytać w doniesieniach prasowych. Inne, mniej spektakularne, nie są szerzej znane. Całkiem niedawno odkryto planety wokół innych gwiazd, a kosmologowie stwierdzili, że w istocie nie wiemy z jakiej materii zbudowany jest Wszechświat. Zarówno w badaniach układów planetarnych, jak i badaniach rozkładu materii w całym Wszechświecie, wykorzystuje się zagadnienie N ciał. Liczba N zmienia się od dwóch do kilku milionów. Te spektakularne zastosowania zagadnienia N ciał, pozwalające badać na przykład zderzenia galaktyk, przyćmiły nieco inne, zupełnie nieoczekiwane odkrycia. Te i inne interesujące zagadnienia będą przedmiotem wykładu.

 

Wykład odbędzie się w środę, 18 stycznia 2017 r. o godz. 17.00 na Uniwersytecie Zielonogórskim,  w budynku A-2 (WIEA) przy ul. Szafrana 2 (sala 315).
 

 

Prof. Maciejewski.jpg

Prof. Andrzej J. Maciejewski ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w Toruniu w 1979 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę w Instytucie Astronomii UMK. Stopień doktora (w 1986 roku) i doktora habilitowanego (w 1996 roku) uzyskał również na UMK. Od roku 2004 jest profesorem zwyczajnym. Na Uniwersytecie Zielonogórskim pracuje od 2001 roku, aktualnie jest dyrektorem Instytutu Astronomii UZ.  Profesor jest autorem ponad 100 prac naukowych poświęconym badaniom problemów astrodynamiki, mechaniki nieba i fizyki matematycznej oraz optyki kwantowej. Wielokrotnie był zapraszany do różnych ośrodków naukowych we Francji, Japonii i Hiszpanii.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT