Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Co badają historycy filozofii polskiej? - zapraszamy na wykład otwarty na UZ

18 października 2022 r.

 

Tomasz Mrózr kopia.jpg

Dr hab. Tomasz Mróz, prof. UZ; fot. arch. prywatne

W najbliższy czwartek, 20 października 2022 r., o godz. 17.00, w auli Biblioteki Uniwersyteckiej przy al. Wojska Polskiego 71 dr hab. Tomasz Mróz, prof. UZ wygłosi wykład pt. Co badają historycy filozofii polskiej? Będzie to pierwszy wykład otwarty z cyklu FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI, którego organizatorem jest Instytut Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy współpracy Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

 

Celem wykładu jest przedstawienie dyskusji polskich historyków filozofii nad zagadnieniem przedmiotu historii filozofii polskiej (bądź: w Polsce) i metod jej badania. Spór ten ogniskował się m.in. wokół problemu, czy filozofia ma i czy w ogóle może mieć narodową tożsamość. Innymi słowy: czy w ogóle istnieje coś takiego jak filozofia polska i jak można badać i pisać jej historię?zachęca do udziału w wykładzie prof. Mróz.

 

 

Dr hab. Tomasz Mróz, prof. UZ jest historykiem filozofii. Studia filozoficzne ukończył w 1999 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a w 2004 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2014 r. pomyślnie przeszedł kolokwium habilitacyjne przed Radą Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Z zielonogórską uczelnią jest związany od 2000 r.


Prof. Tomasz Mróz UZ dwukrotnie realizował projekty badawcze w USA: w 2014 r. w University of St Andrews i w 2015 r. jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w University of Iowa. W 2016 r. jako stypendysta Fundacji Lanckorońskich z Brzezia prowadził badania nad kolekcją dokumentów przechowywanych w Peterhouse Library wCambridge (Wielka Brytania). W 2022 r. przebywał jako profesor odwiedzający na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle.


W ostatnich latach kierował realizacją dwóch projektów: Plato in Poland 1800–1950 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (2016-2021), którego końcowym efektem jest książka wydana pod tym samym tytułem w Academia Verlag, w serii „Academia PhilosophicalStudies” t. 75. oraz kończący się w tym roku projekt Narodowego Centrum Nauki Stanisław Lisiecki (1872–1960) – zapomniany znawca Platona i historyk filozofii starożytnej.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT