Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dialektyka i paradoks tożsamości – wykład na UZ

22 listopada 2022 r.

 

4_Obszar roboczy 1.jpg

Instytut Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział w Zielonej Górze  zapraszają na wykład w ramach cyklu FILOZOFIA WOBEC PROBLEMU TOŻSAMOŚCI. Tym razem prof. dr hab. Robert Piłat (UKSW) będzie mówił o Dialektyce i paradoksie tożsamości.

 

Wykład odbędzie się w czwartek, 24 listopada o godz. 17.00 w auli Biblioteki Uniwersyteckiej przy al. Woj. Polskiego 71 a.

 

 

Słowo „tożsamość” jest dziś na wielu ustach: tożsamość narodowa, tożsamość religijna, seksualna, klasowa, środowiskowa, zawodowa. Zauważa się często, jak trudno jest współczesnemu człowiekowi wybrać dominującą tożsamość i trzymać się jej, podejmując czyny i wybory w jej duchu. Tożsamość stała się płynna; dostosowuje się do dynamicznego świata. Jednak płynna świadomość wywołuje lęk, a ten prowadzi do rozkwitu ruchów tożsamościowych szukających większego bezpieczeństwa przez nadekspresję, separowanie się od innych, kultywowanie silnych i niezmiennych przekonań. Od starożytnych czasów istnieje jednak inna myśl: tożsamość osiąga się przez samowiedzę, a nie przez utożsamianie się z grupami, sprawami, ideami. Dążenie do samowiedzy jest wprawdzie pełne trudności, a nawet jaskrawych paradoksów, nie wymyka się jednak całkowicie refleksji.

 

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT