Dni Kultury Słowian Wschodnich na UZ rozpoczęte!

25 kwietnia 2018 r.

 

 

Dziś, to jest w środę 25 kwietnia br. o godz. 10.00 miała miejsce inauguracja Dni Kultury Słowian Wschodnich. Już po raz czternasty ta cykliczna impreza została zorganizowana przez Koło Naukowe Rusycystów. Otwarcia DKSW dokonała prof. dr hab. Małgorzata Łuczyk, dyrektor Instytutu Neofilologii oraz dr Nel Bielniak, opiekun Koła Naukowego Rusycystów.

 


W holu budynku Collegium Neofilologii tradycyjnie można było skosztować dań kuchni wschodniosłowiańskiej, które co roku cieszą się dużą popularnością wśród studentów i naukowców UZ. W tym roku studenci wszystkich roczników filologii rosyjskiej i komunikacji biznesowej  w języku rosyjskim przygotowali: pielmieni, czebureki, kilka rodzajów pierogów, ciasto cebulowe, zapiekankę ziemniaczano-serową z mięsem mielonym, bułki z serem feta i porem, bliny oraz różne sałatki. Nie zabrakło również słodkości. Można było także spróbować  tortu, sernika, czy babeczek czekoladowych.

 


Było też coś dla ducha: kiermasz rosyjskojęzycznych książek, wystawa Podwieczorek z samowarem", z której można się dowiedzieć o tym, gdzie i kiedy produkowano samowary, co to jest Iwan-czaj, oraz wystawy rysunku autorstwa naszych studentów: Julii Stepaniuk i Jakuba Bajdy. Ponadto studenci II roku filologii rosyjskiej i komunikacji biznesowej  w języku rosyjskim przygotowali wernisaż ikon.

 

 

Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt. Zmaluj sobie samowar". Nadesłano ponad 20 prac. I miejsce w konkursie zajęła praca wykonana przez Karolinę Matuszewską z I LO im. Bolesława Prusa w Żarach, II miejsce -zajęła Dominika Koza z ZSZ w Wolsztynie, natomiast III miejsce - Elżbieta Jakacka z  I LO im. Bolesława Prusa w Żarach. Jury wyróżniło trzy prace: Oliwii Mrówczyńskiej z I LO im. Bolesława Prusa w Żarach oraz Wiolety Krym i Angeliki Adam z  ZSZ w Wolsztynie.

 

 

Także dzisiaj czyli w środę 25 bm. KNR gościło dzieci z IV klasy ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze pod opieką Katarzyny Stachowskiej. Dzieci wzięły udział w warsztatach językowo-realioznawczych przeprowadzonych przez Weronikę Leśniewską i Marcelinę Zachwej. Obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się m.in., gdzie leży Rosja, jakie są najważniejsze zabytki Moskwy, co to jest samowar, co to jest cerkiew, gdzie produkuje się słynne rosyjskie pierniki, kiedy odbyła się premiera bajki animowanej „Masza i niedźwiedź" w Rosji i w Polsce. Poza tym mali goście nauczyli się rosyjskiego alfabetu. Po krótkiej lekcji umiały pisać swoje imię. Po tym przyszłą pora na naukę podstawowych zwrotów: „mam na imię" i „mam .... lat". Uczniowie zadawali także Alinie Zabołotnej, która kilka lat mieszkała w Kazachstanie, mnóstwo bardzo interesujących i dociekliwych pytań. Uczniowie pytali o zimowe temperatury, o faunę i florę, o naukę w szkole, oto, jak robi się pierniki. Rywalizowali w układaniu puzzli z wizerunkiem innej znanej bajkowej pary, Wilka i Zająca. Wygrani otrzymali drobne upominki. Oczywiści nikt nie został z pustymi rękami. Wszystkie dzieci zostały obdarowane wschodniosłowiańskimi słodyczami oraz drobiazgami z logo UZ.

 

 

Po południu odbędzie się jeszcze pokaz rosyjskojęzycznych filmów krótkometrażowych, ilustrujących najnowsze dokonania młodego pokolenia filmowców. O godz. 17.00 zapraszamy do auli H (A-20, al. Wojska Polskiego 71a).

 


Jutro (26 bm.) Koło Naukowe Rusycystów czeka na odwiedziny około czterdziestoosobowej grypy młodzieży z LO nr 6 w Zielonej Górze, którzy  wezmą udział w projekcie „Licealiści na UZ-ecie". Dla nich również Weronika Leśniewska przygotowała zajmujące warsztaty językowo-realioznawcze.

 

 

Nagrody w konkursie plastycznym oraz upominki dla uczniów szkoły podstawowej i starszej młodzieży KNR pozyskało m.in. z Biura Promocji UZ oraz z Parlamentu Studenckiego UZ.

 

 

Poniżej prezentujemy migawki z pierwszego Dnia Kultury Słowian Wschodnich. Fot. Kazimierz Adamczewski (6) i archiwum Wydziału Humanistycznego.

 

 

PLAKAT.jpg kiermasz potraw.jpg prace plastyczne.jpg kiermasz książek.jpg
Dni Kultury Słowian ... rozpoczęte. Wschodni potrawy cieszą oko i podniebienie. Prezentacja prac plastycznych nadesłanych na konkurs. Kiermasz książek rosyjskojęzycznych.
lekcja rosyjskiego 1.jpeg podwieczorek z samowarem.jpg lekcja rosyjskiego.jpeg wystawa rękodzieła.jpg
Pilni uczniowie z SP nr 18. Co nieco o samowarze. Jaka jest Moskwa? Ola Lubańska pokazała swoje prace.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT