Dublińskie impresje prof. Leszka Jerzaka z WNB UZ

27 sierpnia 2019 r.

prof. L. Jerzak.jpg

prof. Leszek Jerzak w Royal College of Surgeons in Ireland w Dublinie

W sierpniu 2019 r. prof. dr hab. Leszek Jerzak z Wydziału Nauk Biologicznych UZ przebywał w Dublinie biorąc udział w analizie i podsumowaniu egzaminów z biologii człowieka (jako External Examiner in Biology). Zostały  przeprowadzone na uczelniach medycznych: Royal College of Surgeons in Ireland w Dublinie, RCSI in Bahrain i RUMC w Penang, Malezja. Było to podsumowanie egzaminów (także poprawkowych) za rok akademicki 2018/19. Kontrolowano jakość egzaminów z biologii przeprowadzanych na kierunkach medycznych, prowadzonych w wyżej wymienionych uczelniach. Analizie podlegały m.in. zgodność treści testów z wiedzą przekazywaną na zajęciach oraz jakość oceniania testów. Każdy przypadek niezdanego egzaminu jest analizowany. W anglosaskim systemie funkcjonowania studiów wyższych wymagane jest, aby co najmniej jeden członek komisji egzaminacyjnej pochodził z innego uniwersytetu, niż ten nadający dyplom. Egzaminator zewnętrzny odgrywa ważną rolę we wszystkich egzaminach na poziomie studiów wyższych.


W 1765 r. w celu uporządkowania i podniesienia jakości zawodu chirurga zaproponowano powołanie (z inicjatywy chirurga z Limeric Sylwestra O’Halloran) College of Surgeons w Dublinie. Wcześniej licencję nadawała gildia chirurgów i cyrulików po 3-letnim stażu. Odpowiedni statut nowej uczelni i system nadawania stopni (w tym wyłączenie cyrulików z  nowego systemu) nadał król Jerzy III w 1784 roku. Budynek uczelni (fot. 1) zakończono budować w 1810 r. i istnieje on do dziś jako miejsce przebywania Prezydenta i Rady Uczelni. Natomiast obecnie RCSI szczyci się najnowszym budynkiem wybudowanym w kampusie (fot. 2). Ponieważ wybudowano go w centrum miasta na niewielkiej działce, 4 kondygnacje znajdują się poniżej poziomu gruntu. Na podziemnych piętrach znajdują się m.in. aula wykładowa (fot. 3) oraz sala gimnastyczna dla studentów i pracowników (fot. 4). Jest to nowoczesny budynek przeznaczony głównie do edukacji przyszłych lekarzy (fot. 5 i 6). 


Z drugiej strony ulicy znajduje się park St. Stephen’s Green, który doskonale komponuje się z uczelnią jako miejsce do spacerów, relaksu, przemyśleń (fot. 7).

 

 

Fot_2-1.jpg Fot_3.jpg Fot_4.jpg Fot_5.jpg
fot. 1 fot. 2 fot. 3 fot. 4
Fot_6.jpg Fot_7.jpg Fot_8.jpg
fot. 5 fot. 6 fot. 7

Fot. Leszek Jerzak.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT