Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Europejski Hub Innowacji Cyfrowych na UZ

19 września 2022 r.

 

logo UZ pion - RGB kwadrat.jpg

Konsorcjum HPC4Poland, którego uczestnikiem jest Uniwersytet Zielonogórski, uzyskało pozytywną decyzję Komisji Europejskiej na finansowanie projektu „HPC4Poland European Digital Innovation Hub” w ramach europejskiego konkursu European Digital Innovation Hubs (DIGITAL-2021-EDIH-01). Projekt o wartości blisko 2 mln EUR realizowany będzie latach 2023-2025 w partnerstwie czternastu firm i organizacji, którego liderem jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Na naszej uczelni projekt będzie funkcjonował w ramach Centrum Doskonałości Naukowej Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem dr hab. inż. Marcina Mrugalskiego prof. UZ - Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

 

Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw oraz organizacji publicznych poprzez ich transformację cyfrową. Eksperci będą oferowali wsparcie w zakresie zwiększenia świadomości i dostępności zaawansowanych usług i narzędzi cyfrowych, a także w zakresie doboru rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnych firm czy organizacji. W szczególności będą to rozwiązania oparte na bezpiecznych i niezawodnych komputerach wysokiej wydajności (HPC), symulacje chmurowe, rozwiązania systemu czujników (IoT), rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, roboty współpracujące czy rozwiązania AI i Big Data.

 

HPC4Poland EDIH to coś więcej niż doradztwo, to węzeł wymiany wartości i usług między zespołami badawczymi, dostawcami i odbiorcami zaawansowanych rozwiązań i koncepcji. Jest to nowoczesne podejście do utworzenia ekosystemu, bazującego na zasobach i wiedzy dziedzinowej centrów kompetencyjnych (jednostek badawczych) oraz partnerów biznesowych.

 

W ramach projektu Uniwersytet Zielonogórski będzie odpowiedzialny za obszar związany z Internetem Rzeczy, rozwiązaniami w chmurze, systemami ERP, rozwiązaniami informatycznymi z zakresu przemysłu 4.0. Jednym z założeń projektu jest ułatwienie firmom dostępu do wyników badań naukowych oraz wsparcie w ich wykorzystaniu w celu unowocześnienia firm (transformacji cyfrowej).

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT