Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Filozofia – do czego przydaje się na co dzień? Rozmowa z prof. L. Kiejzik z Instytutu Filozofii UZ

8 marca 2022 r.

 

prof. L. Kiejzik.1jpg.jpg

prof. dr hab. Lilianna Kiejzik; fot. arch. prywatne

Filozofia – do czego przydaje się na co dzień? Na to, i na wiele innych pytań, można znaleźć odpowiedź w magazynie ZWIERCIADŁO w rozmowie red. Izabeli Nowakowskiej-Teofilak z prof. Lilianną Kiejzik z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Profesor Kiejzik naukowo zajmuje się m.in. religijną filozofią rosyjską oraz problematyką kwestii kobiecej w filozofii.

 

8 marca, czyli Dzień Kobiet, wydaje się idealnym czasem do przeczytania tego wywiadu, który z pewnością sprawi wiele przyjemności nie tylko Paniom. Zachęcamy do lektury.


Artykuł:: 


 

[…] Filozofia od zarania dziejów była domeną mężczyzn. Nie mamy wielkich filozofek, przy czym należy tu postawić akcent na przymiotnik „wielkich”, bo oczywiście były kobiety w przestrzeni filozofii, ale nie odegrały w niej tak istotnej roli jak mężczyźni. I to bez wątpienia ma związek z podziałem ról społecznych. Kobiety po prostu nie mogły się uczyć, funkcjonowały wyłącznie wewnątrz rodziny. Nawet ich pokoje znajdowały się obok pokoi niewolników.

Dopiero w XIX wieku uzyskały dostęp do wiedzy i wtedy zaczęły pojawiać się także w filozofii. Raczej jednak jako towarzyszki mężczyzn filozofów, jak Simone de Beauvoir, związana z Jeanem-Paulem Sartre'em czy Julia Reitlinger, duchowa córka Sergiusza Bułgakowa.[…]

 

 

 

 

 

 

Publikacje prof. Lilianny Kiejzik

 

Dusia_1.jpg Kobiety w filozofii okładka_druk (2).jpg Mahnovetz.jpg Drugi plan.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT