Fizycy z UZ współautorami serwisu, który wstępnie określa możliwość zakażenia wirusem COVID-19

6 kwietnia 2020 r.

 

logo-codelab-dark.png

Zielonogórska firma CodeLab (https://codelab.pl) wraz z zespołem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadzonym przez prof. dr. hab. Przemysława Guzika stworzyły serwis https://Covid-Monitor.org dla osób z ostrymi objawami sugerującymi zakażenie wirusem COVID-19. Serwis nie mógłby powstać, gdyby nie zaangażowanie dr. hab. Jarosława Piskorskiego, prof. UZ – pracownika Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Również dr Sebastian Żurek, szef CodeLabu, a jednocześnie adiunkt na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ prowadził prace badawcze związane z analizą pozyskiwanych przez http://Covid-Monitor.org danych.


System dostępny jest pod adresem internetowym https://covid-monitor.org . Korzystanie z serwisu jest darmowe i anonimowe. Po wypełnieniu odpowiednich pól można uzyskać zalecenia postępowania oparte o wytyczne Ministerstwa Zdrowia.


Głównym celem badawczym systemu jest analiza objawów i sposobu rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem SARSCoV- 2 (koronawirus), który stopniowo obejmuje cały świat. W Polsce przebieg choroby może być odmienny aniżeli w innych krajach Europy. Może to być np. następstwem późniejszego pojawienia się wirusa, odmiennej diety, codziennych zachowań, dyscypliny, czasu wprowadzenia kwarantanny. Nie wiadomo, czy objawy i ich częstość występujące u mieszkańców Polski są takie same jak u osób mieszkających w Chinach, we Włoszech, Hiszpanii czy USA. Może jednak nie. Utworzony serwis może pomóc lepiej poznać częstość takich objawów i ich związki z czynnikami ryzyka, różnice płciowe czy też między osobami w różnym wieku. Wystąpienie niektórych objawów nie musi oznaczać zakażenia SARS-CoV-2, ponieważ przełom zimy i wiosny to okres masowych przeziębień. Objawy zakażenia SARS-CoV-2 są często, ale nie zawsze, podobne do objawów grypy lub zakażeń innymi wirusami powodującymi choroby układu oddechowego lub przewodu pokarmowego.


Serwis został stworzony nakładem wielu godzin pracy. Żadna z osób biorących udział w przygotowaniu nie otrzymała wynagrodzenia. W treści serwisu, w części dotyczącej pacjentów o większym prawdopodobieństwie przeziębienia można znaleźć nazwy popularnych leków przeciwgorączkowych, które kupimy bez recepty. Ten serwis nie jest żadną reklamą takich leków ani ich producentów. Żadna z firm farmaceutycznych ani dystrybuujących leki nie była ani zaangażowana ani nie finansowała powstawania tego serwisu.


Wprowadzane dane mają charakter anonimowy, nie ma potrzeby podawania imienia, nazwiska, peselu lub numerów jakichkolwiek dokumentów osobistych.


Dane wprowadzane do formularzy znajdują się w posiadaniu jego twórców i będą służyć wyłącznie celom poznawczym, a nie komercyjnym.Sprawdziliśmy, strona jest bardzo przyjazna i łatwo się po niej poruszać. W kilka chwil otrzymamy odpowiedź, czy powinniśmy  uruchamiać właściwe służby, bo prawdopodobnie zaatakował nas koronawirus. Może być odwrotnie. Dzięki wypełnionemu testowi dowiemy się, że jesteśmy tylko przeziębieni.


Obecnie potwierdzonymi partnerami projektu są: Uniwersytet Zielonogórski, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz prof. dr. hab. Krzysztof Korzeniewski – podróżnik i znawca chorób zakaźnych i kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Zachęcamy do skorzystania z serwisu https://covid-monitor.org . Naprawdę warto!
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT