Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

GLORIA ARTIS dla prof. Stanisława R. Kortyki z Wydziału Artystycznego

11.06.2014 r.

 

Prof. Stanisław R. Kortyka otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego medal „ Zasłużony Kulturze - GLORIA ARTIS”. Uroczystość odbyła się nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prof. Kortyka - artysta malarz i pedagog, obecnie związany jest z Instytutem Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po otrzymaniu tytułu naukowego w 1992 r. z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy związany z ówczesnym Instytutem Sztuki i Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze


Prof. Kortyka od ponad trzydziestu lat prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i od dwudziestu dwóch na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez te pracownie przewinęły się dziesiątki studentów z których wielu jest dziś uznanymi artystami, pedagogami, a niektórzy z nich zajmują poważne stanowiska akademickie.

 

Jego absolwenci biorą udział w wystawach w kraju i za granicą. Ich dzieła nagradzane są na wielu prestiżowych wystawach malarstwa.

 

Prof. Kortyka był promotorem i recenzentem w wielu przewodach kwalifikacyjnych pierwszego stopnia i w przewodach doktorskich. Był także recenzentem w przewodach habilitacyjnych i w postępowaniu o nadanie tytułu profesora w Akademiach we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

 

Poza działalnością dydaktyczną prof. Kortyka jest przede wszystkim malarzem. Brał udział w ponad stu czterdziestu wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i zagranicznych. Swoje malarstwo i rysunek prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.

 

Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowym w Białej Podlaskiej, w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Biurze Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Przemyślu i Częstochowie, Kolekcji Fundacji Malarstwa Polskiego w Lesku, Galerii Kutscha w Salzburgu, Galerii Sztuki Sakralnej w Kielcach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

wręczenie DSC_1237.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT