Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Grafiki ALTER EGO Adama Romaniuka w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej

28 września 2021 r.

zaproszenie_Adam Romaniuk_Strona_1.jpg

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej zaprasza na otwarcie wystawy prof. Adama Romaniuka z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artysta zaprezentuje grafiki z cyklu ALTER EGO wykonane w technice druku cyfrowego. Honorowy patronat nad wystawą objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany. 

 

Adam Romaniuk mówi: W swoich pracach łączę doświadczenia wyniesione z warsztatu klasycznego z praktyką grafiki cyfrowej. Tworząc obraz cyfrowy korzystam z kilku matryc pośrednich: fotograficznej, matrycy naturalnej, wklęsłodrukowej, wypukłodrukowej i monotypicznej.

Rozdwojenie jaźni, jest przechodzeniem z jednej osoby w drugą, kojarzone z chorobą dwubiegunową. Z tym problemem egzystuje spora część środowiska artystycznego. Alter ego, czyli my po drugiej stronie lustra. Pozornie te same postacie, ale odmienne w postrzeganiu rzeczywistości. Do tego dochodzi wszechobecny świat obrazu wirtualnego, możemy wejść w przestrzeń obrazu, między warstwy, przebywać w nim, tworzyć go, zapamiętywać (na dysku twardym) i w dowolnym momencie opuszczając tę iluzję, wracać do świata realnego. Co więcej obecnie dostępna jest już nowa interaktywna technologia HoloLens zwana rzeczywistością mieszaną, pozwalająca obraz wirtualny tworzyć w przestrzeni rzeczywistej. Zakładając okulary HoloLens można przekonać się, w jaką stronę zmierza ten niezwykły projekt wyznaczając miejsce dla artysty, który musi zadać sobie pytanie, czy ja to ten czy tamten i który z nich jest prawdziwy?Wystawa ALTER EGO została wpisana do kalendarza obchodów jubileuszu 20-lecia Uniwersytetu Zielonogórskiego i towarzyszy 30-leciu Instytutu Sztuk Wizualnych. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1 października o godz. 15.00. Wystawa czynna 1.10. – 30.11.2021 r. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 19.00, a w soboty od 9.00-17.00. 

 

Serdecznie zapraszamy.

plakat_Adam Romaniuk 2021.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT