Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Grant japońskiej firmy dla prof. W. Błogowskiego z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ

 

13 grudnia 2016 r.

 

DSC_0686.JPG

Prof. Wojciech Błogowski z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ odebrał dziś grant przyznany przez fundację naukową japońskiej firmy TANITA Healthy Weight Community Trust. Uroczystość odbyła się w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kwota przyznanego grantu to 1 milion jenów japońskich. 


Otrzymany przez prof. W. Błogowskiego grant będzie kontynuacją i rozwinięciem jego dotychczasowej pracy badawczej, w której skupia się on na poznawaniu nie tylko patogenezy otyłości oraz nowotworów przewodu pokarmowego u ludzi, ale również poszukuje czynników odpowiadających za obserwowane u ludzi zjawisko zwiększonego występowania nowotworów przewodu pokarmowego u osób z nadmierną masą ciała.


Otrzymanie grantu japońskiej firmy jest bardzo dużym wyróżnieniem dla młodego naukowca, w tym roku bowiem przyznano zaledwie 9 grantów, z czego jedynie 3 osobom spoza Japonii (1 dla Uniwersytetu Zielonogórskiego, 1 dla badacza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz 1 dla badaczki z Oxford Brooks University w Anglii).

 

Granty badawcze przyznawane są w ramach corocznego międzynarodowego konkursu organizowanego przez Japońską fundację TANITA. Tematyka badawcza dotyczy zawsze otyłości. W ramach realizacji projektu prof. W. Błogowski skupi się na ocenie roli substancji lipidowych - głównie bioaktywnych lipidów (lipoksyn oraz resolwin) w patogenezie zarówno otyłości u człowieka jak i nowotworów trzustki, z których występowaniem otyłość jest ściśle związana i jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka. Prof. Wojciech Błogowski otrzymuje grant TANITY już po raz drugi – pierwszy został mu przyznany w 2013 r.

 

Grant będzie realizowany na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

.

DSC_0669.JPG DSC_0673.JPG DSC_0671.JPG
DSC_0678.JPG DSC_0680.JPG DSC_0682.JPG

fot. M.Ratajczak-Gulba

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT