Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Informator onkologiczny dla mieszkańców Lubuskiego

14 października 2021 r. 

konf. onkol..jpg

Siedzą od lewej: dr n. med. M. Szwiec, dr hab. Barbara Literska, prof. UZ, Karolina Topczyłko, Jakub Szczepański. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Informator onkologiczny – publikacja przygotowana przez studentów kierunku lekarskiego z Koła Naukowego Onkologii Klinicznej pod merytorycznym kierunkiem dr. Marka Szwieca oraz zbliżający się II Lubuski Dzień Onkologii, który odbędzie się 20 października były tematami dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w sali Rady Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. W spotkaniu uczestniczyli:
 

dr hab. Barbara Literska, prof. UZ – prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Zielonogórskiego;

dr n. med. Marek Szwiec z Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum - opiekun studenckiego Koła Naukowego Onkologii Klinicznej, ordynator Oddziału Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim; 


Jakub Szczepański – przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Onkologii Klinicznej;

Karina Topczyłko – przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

 

Profesor B. Literska pogratulowała opracowanej publikacji studentom kierunku lekarskiego. Podziękowała za włożoną pracę i chęci. Zwróciła również uwagę, że są to studenci VI, ostatniego roku studiów i  z tego tytułu, życzyła im dalszych sukcesów, a opiekunowi – dr. M. Szwiecowi życzyła, aby młodsze roczniki wykazywały się równie dużym zaangażowaniem w pracę na rzecz społeczności lokalnej.

 

Informator onkologiczny-1.jpg

Dr M. Szwiec nadzorował merytorycznie pracę studentów nad publikacją. Sprawdzał, aby przygotowane treści były nie tylko rzetelne, ale też przygotowane kompleksowo i przystępnie. Ideą tej publikacji jest, aby była czytelna, stanowiła kompendium wiedzy z zakresu onkologii, zawierała przydatne informacje, m.in. takie jak przedstawienie objawów choroby, adresy placówek, gdzie można udać się na badania itp. W swoich wypowiedziach lekarz i studenci podkreślają jak bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie zagrożenia. Ten Informator ma o tym przypominać, a w razie potrzeby być drogowskazem w dalszym postępowaniu. Na początek zostało wydrukowane 1 000 egzemplarzy, które zostaną rozpowszechnione wśród pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Przewodniczący Studenckiego Koła Naukowego Onkologii Klinicznej – Jakub Szczepański, podkreślił, że autorom zależało na tym, aby jak największa liczba osób, miała dostęp do tej publikacji. Nie chodzi tu o przejrzenie jej w „kolejce do lekarza”, tylko fizyczne otrzymanie egzemplarza, tak aby można było się z nim zapoznać w domu, przekazać rodzinie i znajomym. Należy również wspomnieć, że Informator jest przygotowany dla mieszkańców województwa lubuskiego: liczby, adresy, dane dotyczą naszego regionu. Planowana jest kontynuacja publikacji wraz z aktualizacją danych w przyszłości. Serdecznie gratulujemy studentom i ich opiekunowi przygotowanej publikacji i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu Informatora onkologicznego.

 

Studenci przedstawili również program II Lubuskiego Dnia Onkologii, który odbędzie się 20 października br. W tym roku również odbędzie się w formule on-line. Wykłady i debata będą transmitowane na Facebook’u. Szczegółowe informacje o tym wydarzeniu znajdują się tutaj: https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?ii-lubuski-dzien-onkologii 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT