Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Innowacyjny system monitorowania i analizy jakości powietrza w mieście Żary – seminarium na UZ

20 grudnia 2022 r.

 

DSC_2514r.jpg

Uczestnicy seminarium "Innowacyjny system monitorowania i analizy jakości powietrza w mieście Żary"; fot. K. Adamczewski

Wczoraj w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się zorganizowane przez Instytut Inżynierii Środowiska seminarium w związku z realizacją projektu pt. „Innowacyjny system monitorowania i analizy jakości powietrza w mieście Żary”. W spotkaniu wziął udział Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

 

W seminarium uczestniczyła również dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ, Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska, dr inż. Ewelina Płuciennik-Koropczuk, Z-ca Dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska, dr inż. Piotr Ziembicki, Kierownik Projektu, Instytut Inżynierii Środowiska Daniel Babula, zastępca Naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska w urzędzie miejskim w Żarach oraz przedstawiciele partnera konsorcjum Grzegorz Pindur, Prezes Zarządu, Integrale IT Sp. z o.o., Łukasz Pękal, Dyrektor Techniczny, Integrale IT Sp. z o.o.

 

Realizacja projektu "Innowacyjny system monitorowania i analizy jakości powietrza w mieście Żary" rozpoczęła się w listopadzie tego roku i ma potrwać do marca 2024. Jego głównym założeniem jest opracowanie i budowa kompleksowego, innowacyjnego systemu monitoringu jakości powietrza wraz z komputerowym modelem symulacyjnym oraz częścią analityczną i wizualizacyjną, obejmującego obszar miasta Żary wraz obszarami przylegającymi w odległości do 1 km od granic administracyjnych miasta.

 

Projekt jest unikalny i innowacyjny przede wszystkim poprzez budowę modelu symulacyjnego rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń powietrza zintegrowanego z bardzo wysokiej klasy urządzeniami pomiarowymi, w tym referencyjnymi. Model będzie zbudowany w oparciu o inwentaryzację emisji zanieczyszczeń, a na etapie eksploatacji kalibrowany w czasie rzeczywistym danymi pomiarowymi zbieranymi on-line przez czujniki jakości powietrza. Takie rozwiązania nie funkcjonowały do tej pory w żadnym mieście w Polsce.

 

Efektem projektu będzie zbudowany działający system monitoringu jakości powietrza oparty na zamontowanych kilkunastu wysokiej klasy urządzeniach pomiarowych oraz model symulacyjny rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w mieście Żary wraz z oprogramowaniem analitycznym i wizualizacyjnym.

 

Mieszkańcy będą mieli dostęp do danych dotyczących jakości powietrza w dowolnym punkcie miasta.

 

Wartość projektu wynosi: 2.495.727,45 zł, a finansowany będzie z Programu Rozwój Lokalny, ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 i budżetu państwa.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT