Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Instytut Filologii Germańskiej UZ wśród wyróżnionych Nagrodą Trójkąta Weimarskiego 2016

2016.08.08 Poczta Weimar_Strona_1 właściwa.jpg

26 sierpnia 2016 r.

 

 

W najbliższy poniedziałek, to jest 29 sierpnia br. o godz. 17.00 w Grand Hotelu Russischer Hof w Weimarze po raz kolejny zostanie wręczona nagroda Trójkąta Weimarskiego. To wyróżnienie docenia zaangażowanie młodych Francuzów, Polaków i Niemców, akcentując ich wzajemne zaufanie, tolerancję i otwartość oraz międzykulturowe wartości poznawcze. Nagroda umacnia stałe zbliżanie młodych ludzi w Europie i podkreśla osobistą odpowiedzialność młodych obywateli za tworzenie pokojowego i sprawiedliwego świata.

 

 

W 2016 roku nagroda Stowarzyszenia Weimarer Dreieck e.V. oraz Nadburmistrza Weimaru została przyznana projektowi realizowanemu przez trzy zaprzyjaźnione i współpracujące uniwersytety: Université d´Angers, Faculté des Lettres, Langues et Sciences Humaines, Département Allemand, Universität Vechta, Department III, Germanistische Didaktik oraz Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Humanistyczny, Instytut Filologii Germańskiej.

 

 

Już od 1990 roku trzy współpracujące uniwersytety realizują polsko-francusko-niemiecki projekt pod tytułem "Trójstronne kolokwium studenckie". Odbywa się ono co roku naprzemiennie w jednym z trzech partnerskich krajów. Przy tej okazji spotyka się 45 polskich, niemieckich i francuskich studentów germanistyki, którzy wspólnie pracują nad tematem wybranym z zakresu swych zainteresowań dotyczących języka i literatury niemieckiej.  Każdorazowo w programie przewidziane jest również wspólnie zwiedzanie i odwiedzanie miejsc ważnych z punktu widzenia europejskiego dziedzictwa historycznego. Studenci i opiekunowie uczestniczą także w wydarzeniach kulturalnych Polski, Niemiec i Francji. Wspólne kolokwia wspierają ideę porozumienia transgranicznego oraz przywołują i uświadamiają fundament narodowy, który dziś, pomimo, a może z powodu współczesnych obciążeń, łączy i uzupełnia się w naturalny sposób. 

 

 

Należy również podkreślić, że „Trójstronne kolokwia studenckie" na swój sprawdzony sposób realizują ideę ducha europejskości.

 

 

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia! 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT