Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS docenione w Europie!

21 października 2020 r.

 

imp_plansze-08.jpg

Projekt, którego koordynatorem i pomysłodawczynią jest mgr Marta Dalecka, wykładowca Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego został nominowany do ścisłego finału konkursu Erasmus+, organizowanego przez Komisję Europejską. Spośród 181 wniosków wybrano 9, które najlepiej wykorzystują siłę sportu do zwiększenia integracji społecznej grup.


Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych skierowanych dla osób z niepełnosprawnościami, który został zapoczątkowany w 2015 roku. Idea projektu ma na celu integrację osób z niepełnosprawnościami z innymi grupami społecznymi poprzez zdrową rywalizację opartą na zasadach fair-play, aktywizację społeczną i sportową, a także możliwość poznawania nowych osób, miejsc i dyscyplin sportowych. Jednym z założeń jest stawianie osób z niepełnosprawnościami na równi z ich pełnosprawnymi kolegami, by mogli w pełni korzystać z oferowanych im propozycji. Do udziału w projekcie zachęcane są osoby, które niekoniecznie wcześniej miały styczność z danymi dyscyplinami sportowymi, ale chcą zwiększać swoje możliwości i potencjał.


Od pierwszej edycji Uniwersytet Zielonogórski oraz KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego są współorganizatorami IMP AZS w Boccia, które rok rocznie przyciągają dziesiątki uczestników. Ponadto w 2019 roku na obiektach sportowych UZ został pobity Rekord Guinnessa w najdłuższej grze w boccia, do którego przystąpiła m.in. studentka naszej uczelni – Marlena Pogorzelczyk. Był to historyczny wyczyn dla UZ w akademickim sporcie osób z niepełnosprawnościami, nikt do tej pory nie ustanowił podobnego rekordu. W tegorocznej, piątej edycji w Zielonej Górze odbyły się aż dwie imprezy rangi mistrzowskiej – boccia i strzelectwo.
 

Projekt IMP AZS jest to innowacyjne działanie, które w obszarze akademickiego sportu nie miało nigdy tak dużego zasięgu. Rok rocznie przyciąga coraz więcej uczestników, trenerów i działaczy, chcących aktywnie brać udział w projekcie.


Ostateczne wyniki konkursu poznamy 1 grudnia br.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT