Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

IV Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota w Zielonej Górze przeszły już do historii.

 

 

22 maja 2017 r.

 

 

IV Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota w Zielonej Górze (20 maja br.) wpisały się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Niestety sobotni dzień nie zapowiadał się optymistycznie ze względu na jednodniowe załamanie pogody. Na szczęście obyło się bez deszczu. Wszystko było przygotowane do rozpoczęcia IV już edycji płukania złota w Winnym Grodzie.

 

Zaplanowano 4 kategorie. W Turnieju Dziekanów mieliśmy kilka osób w zastępstwie władz dziekańskich i jak się później okazało, Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii trafnie dobrał swoich reprezentantów. Pierwsze i drugie miejsce zajęli właśnie fizycy:  1 miejsce Karolina Rożko, 2 miejsce Rahul Basu z Indii. Na najniższym podium stanął Prodziekan ds. Studenckich z Wydziału Mechanicznego dr inż. Piotr Gawłowicz.

Temperatura tego dnia sprawiła, że grupy studentów i pracowników zbierały się bardzo powoli. Z upływem czasu przybywało jednak płukaczy i po krótkich weryfikacjach zapisów elektronicznych mogliśmy przystąpić do eliminacji w następnej kategorii (kategoria Student/Pracownik).
 

Do eliminacji przystąpiło 42 osoby z takich uczelni jak: Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Śląski, Politechnika Poznańska, Akademia Muzyczna z Poznania, Akademia Morska ze Szczecina. W tej grupie mieliśmy również studentów z zagranicy (obecnie studiujących w ramach programu ERASMUS+), którzy reprezentowali nie tylko swoje uczelnie, ale również swoje kraje. Mieliśmy reprezentantów z: Indii, Wietnamu, Rumunii, Gruzji, Rosji, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii, Białorusi, Grecji i Włoch. Obcokrajowców w tej grupie było dość sporo, bo łącznie 17 osób.

Ostatecznie na podium stanęli: 1 miejsce Marcin Fila (Uniwersytet Śląski); 2 miejsce Małgorzata Górecka (Uniwersytet Zielonogórski); 3 miejsce Maks Pawłowski (Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu)
 

 

W samo południe nadszedł czas na kategorię dzieci. W tej kategorii wystartowało 16 młodych płukaczy. Niektórzy z nich po raz pierwszy w życiu trzymali w ręce miskę do płukania złota. Trzeba jednak przyznać, że tylko jedno dziecko nie znalazło złota. Pozostałe dzieci zabrały ze sobą wypłukane własnoręcznie grudki złota. Na podium wśród najmłodszych stanęli: 1 miejsce Michał Cybal, 2 miejsce Konrad Kałasznikow, 3 miejsce Karol Michalski. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody i pamiątkowe medale.Ostatnią kategorią była kategoria OPEN. Zgłosiło się tutaj 37 osób reprezentujących nie tylko środowisko akademickie i Zieloną Górę, ale również inne miasta z Polski i inne kraje.
Wystartowali tutaj też "zawodowcy", czyli tacy zawodnicy, którzy płuczą złoto od lat, uczestnicząc w zawodach międzynarodowych: mistrzostwach krajowych, mistrzostwach Europy czy też mistrzostwach Świata. Na podium w kategorii OPEN stanęli: 1 miejsce Bartłomiej Pich, 2 miejsce Daria Ciemała, 3 miejsce Jan "Dżono" Wasilewicz.

Łącznie w IV Międzynarodowych Akademickich Mistrzostwach w Płuakni Złota w Zielonej Górze w tym roku wystartowało 102 osoby!!!


Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mistrzostwa akademickie mogły odbyć się po raz kolejny w Zielonej Górze.


Szczególne podziękowania należą się: Prorektorowi ds. Studenckich, prof. dr. hab. Wojciechowi Strzyżewskiemu; sponsorom: AK ANATOL, Polskiemu Bractwu Kopaczy Złota ze Złotoryi, FURMAN s.c. Nowogród Bobrzański, Winnicy Cantina Karoliny i Mariusza Pacholaków w Mozowie, firmie Spomasz, firmie Molex, firmie Świtoń-Paczkowski Auto Group oraz wszystkim przyjaciołom i sympatykom Zielonogórskiego Akademickiego Bractwa Kopaczy Aurum.

 

 

 

Dziękujemy
Dariusz "Agrest" Michalski

 

 

KAZ_2921r.jpg KAZ_2933r.jpg KAZ_2936r.jpg KAZ_2945r.jpg
KAZ_2949r.jpg KAZ_2954r.jpg KAZ_2973r.jpg KAZ_2983r.jpg

fot. K. Adamczewski

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT