Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki.

18.06.2014 r.

 

Berdyszak.JPG

 

15 czerwca 2014 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy Horyzonty grafiki prof. Jana Berdyszaka, jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, związanego z Uniwersytetem Zielonogórskim.

 

Prof. Jan Berdyszak był artystą i pedagogiem w Instytucie Sztuk Pięknych w latach 1992-2006, współtworzył Bibliotekę Sztuki, jest współorganizatorem idei ARTOTEKI Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Bezpośrednim impulsem otwarcia wystawy był dar dla Gabinetu Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu. W 2012 r. Profesor przekazał muzeum 167 grafik z lat 1959-2004. W Kolekcji Artoteki Biblioteki Uniwersyteckiej znajduje się również kilkanaście prac podarowanych przez prof. Jana Berdyszaka. Ekspozycja prezentowana w salach Muzeum Narodowego w Poznaniu obejmuje około 60 prac graficznych. Jest to pokaz wybranych problemów artystycznych
z najważniejszych cykli twórczości Jana Berdyszaka, począwszy od gipsorytów i drzeworytów z lat 60., poprzez eksperymenty z autochemigrafią, autoofsetem oraz litografią z lat 70-90, aż po nowatorskie grafiki warstwowe, które powstały na przełomie XX i XXI wieku.

 

„Jan Berdyszak. Horyzonty grafiki” to wystawa, w której grafiki stanowią centrum uwagi i są komentowane przez obrazy, rzeźby i instalacje, dla których punktem wyjścia zawsze były prace graficzne. Przykładem jest choćby instalacja w przestrzeni publicznej miasta Poznania pt. „Lustra kroczące”.

 

Wystawie towarzyszy katalog pod redakcją Marty Smolińskiej i Pawła Ignaczaka zawierający eseje i teksty: Sebastiana Dudzika, Pawła Ignaczaka i Marty Smolińskiej. Projekt graficzny Mirosława Pawłowskiego. Publikacja zawiera kompletny katalog dzieł J. Berdyszaka w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Poznańskie muzeum ma obecnie najliczniejszą kolekcję prac Profesora - blisko 350 obiektów: grafik, rysunków, plakatów i rzeźb.

Wernisaż wystawy odbył się w 80. rocznicę urodzin Profesora Jana Berdyszaka. Gratulujemy Jubilatowi!

 

Kuratorzy: Marta Smolińska, współpraca prof. Jan Berdyszak
Kuratorzy ze strony MNP: Paweł Ignaczak, Agnieszka Salamon-Radecka
Autor aranżacji: prof. Jan Berdyszak; współpraca Marta Smolińska
Koncepcja ogólna: Marta Smolińska

 

 

dr Janina Wallis

Biblioteka Sztuki

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT