Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Jubileusz XX –lecia Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego

29 marca 2017 r.

 

DSC_0371.JPG

We wtorek, 28 marca br., w sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się uroczyste spotkanie z okazji XX – lecia Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego (CKiJN UZ).


W spotkaniu udział wzięli: Prezydent m-sta Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk, Prorektor d/s Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Giorgi Melikidze, p. Mieczysław Kijewski z Biura Jugendwerk w Gubinie, dyr. Teatru Lubuskiego Robert Czechowski, oraz Pracownicy UZ i zaproszeni Goście. Podczas spotkania odczytano pisma gratulacyjne od JM Rektora UZ prof. Tadeusza Kuczyńskiego i Prezesa Euroregionu S – N - B Czesława Fiedorowicza.

 

Zadaniem  CKiJN UZ jest budowanie porozumienia polsko-niemieckiego w myśl zawartych w latach 1990/91 traktatów oraz umowy kulturalnej 1997 między RFN, a RP.


Od początku swojej działalności Centrum współdziała z jednostkami kulturalno – kształceniowymi Zielonej Góry i rejonu pogranicza inicjując różne formy spotkań polsko – niemieckich. W swoich działaniach CKiJN najwięcej uwagi poświęca sprawom wzajemnego poznawania kultury oraz nauce języka sąsiada.


W latach 1998-2008 w corocznych konkursach znajomości języka niemieckiego brali udział uczniowie szkół średnich Zielonej Góry, oraz uczniowie z polsko-niemieckich gimnazjów z Neuzelle, Guben, Cottbus i Frankfurtu/O w konkursie znajomości języka polskiego.


Od 2000 – 2009 laureaci tych konkursów gościli w Ośrodku Jeździeckim UZ w Raculce w tygodniowych „Spotkaniach na dwa języki.


CKiJN UZ organizowało w naszym mieście 2003 – 2012 Dni Niemieckie.


Chcąc podkreślić wspólnotę działań od roku 2013 zmieniono nazwę tych wydarzeń na Dni Polsko-Niemieckie. Dni te pod patronatem JM Rektora UZ odbywają się w Zielonej Górze corocznie w październiku.


Z tej okazji organizowane są koncerty, warsztaty teatralne, konkursy, spotkania, wystawy i seminaria.


W roku bieżącym podczas V Dni Polsko-Niemieckich pod hasłem „Z duchem czasu” będziemy kontynuować m.in. współpracę Studentów BTU CS z Cottbus i UZ .


 

 

Barbara Krzeszewska-Zmyślony

Centrum Kultury i Języka Niemieckiego

Uniwersytet Zielonogórski


 

DSC_0370.JPG DSC_0375.JPG DSC_0376.JPG

fot. M. Janion

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT