Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koncert z cyklu Magna Opera Sacra 2022

21 listopada 2022 r.

 

plakat wybrany druk.jpg

W sobotę, 26 listopada 2022, o godzinie 18:00 w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze odbędzie się koncert z cyklu Magna Opera Sacra 2022 z okazji 800-lecia Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

 

Po ponad dwuletnie przerwie spowodowanej pandemią wracamy do Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela, aby wznowić koncerty z cyklu Magna Opera Sacra, w ramach których prezentujemy największe dzieła oratoryjne epoki Baroku i Klasycyzmu. Słowo „największe” idealnie pasuje do naszego tegorocznego projektu, gdyż w tym roku będziemy mieli zaszczyt wykonać dla Państwa Oratorium Stworzenie Świata Józefa Haydna. Dzieło to napisane jest na orkiestrę symfoniczną, jakiej jeszcze nie mieliśmy okazji zaprezentować, stoi stylistycznie na granicy dwóch epok, w pełni ukształtowana orkiestra symfoniczna, z której możliwości brzmieniowych kompozytor korzysta z mistrzowską swobodą i wielką fantazją zapowiada już nową romantyczną wrażliwość. Usłyszymy zatem pełną obsadę instrumentów dętych poszerzoną o kontrafagot, rozbudowaną grupę instrumentów dętych blaszanych, kotły, dostosowany wielkością do grupy instrumentów dętych zespół smyczkowy z towarzyszeniem pianoforte realizującego partię basso continuo oraz trójkę znakomitych solistów. Po raz pierwszy będziemy mieli okazję usłyszeć aż tak rozbudowany zespół instrumentów historycznych. Dzieło Józefa Haydna zachwyca bogactwem kolorytów, barw, zaskakuje co chwila nagłymi zmianami temp, dynamiki i nastrojów, rysując raz obrazy intymne, kameralne, sceny grozy, czy pełne blasku triumfalne fugi. Z dzieła wyraźnie przebija umiłowanie świata, który stał się miejscem życia człowieka.

Koncert nasz dedykujemy Zielonej Górze z okazji 800-lecia istnienia i 700-lecia uzyskania praw miejskich – zachęca do udziału w koncercie Bartłomiej Stankowiak – dyrygent.


Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli:

Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej JE Ks. Bp Tadeusz Lityński

JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski

 

 

 

Program:

Józef Haydn

Oratorium Stworzenie Świata (Hob. XXI:2)

 
Wykonawcy:

Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran

Karol Kozłowski – tenor

Maciej Straburzyński – bas-baryton

Chór kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus humanus”

Orkiestra barokowa „Arte dei Suonatori”

Bartłomiej Stankowiak – dyrygent

 

Cantus humanus fot TaJo Photography.jpg
Chór kameralny Uniwersytetu Zielonogórskiego „Cantus humanus”; fot. TaJo Photography
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT