9 września 2022 r.
Od 2015 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzony jest kierunek lekarski. W dniach 7 – 9 września br. uczelnia po raz pierwszy była gospodarzem Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Collegium Medicum UZ zostało członkiem KRAUM w 2021 r. Do Zielonej Góry przyjechali rektorzy i prorektorzy 12 uczelni medycznych i 4 uczelni prowadzących kierunek lekarski.
Podczas spotkania w Zielonej Górze rektorzy omawiali bieżące tematy dotyczące akademickiego środowiska medycznego, mówili o nurtujących ich problemach – nie tylko finansowych.
Na zaproszenie rektorów w obradach KRAUM uczestniczyli: minister zdrowia Adam Niedzielski oraz podsekretarze stanu w MZ: Piotr Bromber i Marcin Martyniak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, wiceprezes Zarządu Banku PKO S.A. Wojciech Werochowski, a także przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie - dr Piotr Pawliszak i dr Piotr Winciunas.
Ci ostatni zaprezentowali przygotowywany przez Naczelną Izbę Lekarską projekt ustawy, która ma dotyczyć rekompensat dla pacjentów, u których wystąpiły niepożądane objawy. Są one czasami efektem samego procesu leczenia albo stanu pacjenta, który nie zawsze jest zadowalający, albo ewentualnego błędu lekarskiego. Środowisku lekarskiemu zależy na tym, żeby błąd lekarski i rekompensatę za niepożądane zdarzenie odseparować i nie uzależniać ich od siebie.
Drugim ważnym tematem była kwestia kredytów dla studentów medycyny, którzy studiują kierunek lekarski odpłatnie. W obradach uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Bromber i wiceprezes Zarządu Banku PKO S.A. - Wojciech Werochowski. To oni rozmawiali z rektorami o kredytach na studia medyczne, na które Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło specjalny Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Wnioski o kredyt na studia medyczne, którego udziela Bank Pekao S.A., studenci mogą składać już od lipca br. Zarówno minister P. Bromber, jak i prezes W. Werochowski zachęcali rektorów do promowania w swoich uczelniach tej formy wsparcia, ponieważ studenci podchodzą do możliwości wzięcia kredytu na studia z rezerwą.
W czwartek (8 września br.) do rektorów dołączył minister zdrowia Adam Niedzielski, z którym rozmawiano o finansowaniu uczelni medycznych. Rektorzy zgłaszali swoje obawy, dotyczące nastania zimy i rosnących cen mediów, które mogą przekroczyć możliwości finansowe uczelni. Sugerowali, by już teraz szukano rozwiązań. Z ministrem A. Niedzielskim, ale też uczestniczącym w obradach on-line sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki – prof. Wojciechem Murdzkiem, poruszono temat wyników ewaluacji uczelni medycznych, którymi rektorzy są co najmniej zawiedzeni. Sugerują na przyszłość zmianę kryteriów. Ich zdaniem poddawane ocenie jednostki uczelni medycznych, poza nauką i dydaktyką zajmują się także leczeniem. Natomiast zadaniem innych jednostek jest „tylko” dydaktyka i nauka. Zapowiedziano już, że temat ten powróci podczas kolejnych Konferencji.
Podsumowując trzydniowy pobyt w Zielonej Górze rektorów i prorektorów z najbardziej prestiżowych uniwersytetów medycznych, prof. Maciej Zabel – prorektor ds. Collegium Medicum UZ - powiedział: - Musimy pamiętać, że Uniwersytet Zielonogórski jest uczelnią młodą, a nasz Wydział Lekarski jest niczym niemowlę. Funkcjonujemy dopiero 7 lat, a żeby zostać członkiem KRAUM-u musieliśmy spełnić wiele wymagań. Przyjeżdżały specjalne komisje, żeby sprawdzić naszą kadrę, bazę dydaktyczną, kliniczną itp., ale przede wszystkim musieliśmy zakończyć pełny cykl kształcenia, co osiągnęliśmy w ubiegłym roku. Dopiero w 2021 r. mogliśmy zostać pełnoprawnym członkiem KRAUM-u. Naturalne więc było, że chcieliśmy pokazać naszym kolegom ze starszych, uznanych w kraju uczelni medycznych, że Zielona Góra - o której często nie każdy nawet wie gdzie leży – jest miastem uniwersyteckim, o wieloletnich już tradycjach akademickich, a nasze Collegium Medicum powstało na solidnych podstawach i mamy najlepszych w Polsce absolwentów kierunku lekarskiego. Jednym słowem – mamy się czym pochwalić i nie mamy absolutnie żadnych kompleksów.
Rzeczywiście gospodarzom Konferencji udało się wywrzeć duże wrażenie na gościach, którzy byli zaskoczeni tym, jak w tak krótkim czasie udało nam się zbudować niemal od podstaw, tak dobrze funkcjonującą jednostkę. Dyscyplina nauki medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim podczas ewaluacji otrzymała ocenę B+, co daje nam uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania w tym zakresie.
Podczas obrad. | W konferencji wziął udział on-line prof. Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w MEiN. | Obrad ciąg dalszy. |
Fot. Kazimierz Adamczewski.