Licealiści z zielonogórskiej „szóstki” gośćmi UZ

szóstka na UZ właściwa.jpg

Podczas wizyty na UZ. Fot. Archiwum Koła Naukowego Rusycystów WH UZ.

19 listopada 2018 r.

 


W ostatni piątek, to jest 16 listopada br. Koło Naukowe Rusycystów (działające na Wydziale Humanistycznym UZ) pod opieką dr Nel Bielniak gościło uczniów z VI Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Tym razem w ramach realizowanego od kilku lat autorskiego projektu „Licealiści na UZ-ecie” uczniowie dwóch klas (maturalnej 3. b oraz 2. b) pod opieką Pauliny Kliś i Marleny Nadolnej wzięli udział w cieszących się dużą popularnością warsztatach realioznawczo-językowych, które przygotowała i poprowadziła Weronika Leśniewska, studentka III roku filologii rosyjskiej, przy wsparciu koleżanek z innych lat: Kariny Boguckiej (II rok komunikacji biznesowej w języku rosyjskim) oraz Angeli Grabke (I rok filologii rosyjskiej).

 


Dzięki interesującej prezentacji multimedialnej licealiści poznali najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej historii i kultury (m.in. założenia Moskwy i Sankt Petersburga, najbardziej charakterystycznych zabytków, rosyjskich kulinariów, kolei transsyberyjskiej). Nie zabrakło także miejsca na różne ciekawostki.

 


Pierwsza godzina spotkania zakończyła się quizem sprawdzającym wiedzę zdobytą podczas prezentacji. Uczniowie, którzy udzielili najwięcej poprawnych odpowiedzi, zostali nagrodzeni małymi upominkami z logo UZ. Oczywiście KNR nie zapomniało o pozostałych gościach - wszyscy licealiści otrzymali drobne upominki i materiały informacyjne.

 


Po krótkiej przerwie na mały poczęstunek rozpoczęła się druga godzina warsztatów poświęcona nauce rosyjskiego alfabetu i podstawowych zwrotów, umożliwiających przywitanie się, zawieranie znajomości i opowiadanie o rodzinie, a także tzw. „fałszywym przyjaciołom tłumacza”, czyli słowom brzmiącym tak samo lub podobnie w języku polskim i rosyjskim, ale mającym odmienne znaczenie.

 


Ponadto studentki opowiedziały licealistom o strukturze Wydziału Humanistycznego, proponowanych kierunkach studiów, programach wymiany studenckiej Erasmus+ oraz Most, o ofercie stypendialnej i pomocy adresowanej do studentów z niepełnosprawnością. Odpowiedziały także na pytania gości związane ze studiami.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT