Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Mechanika lotnicza – nowa specjalność na Wydziale Mechanicznym UZ

1 lipca 2021 r.

Wydział Mechaniczny UZ, przygotowuje się do uruchomienia nowej specjalności - mechaniki lotniczej na kierunku mechanika i budowa maszyn. Na specjalności przewidziano 15 miejsc. Dzisiaj podczas konferencji prasowej na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie zgromadzeni dziennikarze otrzymali wiele ciekawych informacji dotyczących tej nowej oferty kształcenia.


Dziekan Wydziału Mechanicznego UZ – dr hab. inż.Władysław Papacz, prof. UZ zapewnia, że edukacja na tej specjalności będzie na najwyższym poziomie: Będzie to specjalność, którą studenci będą mogli wybierać po drugim roku studiów. Jesteśmy merytorycznie i technicznie przygotowani do tego, żeby kształcić mechaników, również mechaników lotniczych. Ciągle uzupełniamy nasze wyposażenie, szczególnie wyposażenie laboratoryjne, tak aby studenci mogli kształcić się na nowoczesnym sprzęcie takim jaki obecnie jest stosowany w samolotach. Jestem przekonany, że do końca  tego roku będziemy mieli bardzo dobre wyposażenie laboratoriów dydaktycznych.


O potencjale nowej specjalności mówił również zastępca dyrektora Aeroklubu Ziemi Lubuskiej dr Jarosław Gniazdowski, który współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim przy uruchomieniu nowej specjalności. Powiedział: będąc w branży lotniczej widzimy jakie jest zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Wiedząc jaki potencjał ma Uniwersytet Zielonogórski, jakie są możliwości przy warunkach zewnętrznych – lotnisko w Babimoście, lotnisko w Zielonej Górze, kapitalna infrastruktura – uważamy, że jest to naprawdę bardzo dobry pomysł i miejsce gdzie możemy w przyszłości kształcić bardzo dobrych mechaników lotniczych. Mam nadzieję, że też pilotów, bo o tym również myślimy. Zapotrzebowanie na rynku pracy jest na nich bardzo duże i cały czas rośnie. 

 

Obecni byli również mgr inż. Zdzisław Wałęga z Instytutu Inżynierii Mechanicznej oraz studenci Wydziału Mechanicznego: Mateusz Tyliszczak, Kamil Chlebuś, Mateusz Zarzycki i Stanisław Kozłowski. Są oni bardzo zaangażowani w promocję kierunków mechanicznych. Chcąc im podziękować, dziekan Wydziału Mechanicznego i zastępca dyrektora AZL, wręczyli studentom vouchery na lot szybowcem, które ufundował Aeroklub.  Niestety pogoda pokrzyżowała plany i loty szybowcem odbędzie się w innym, sprzyjającym  terminie. 

ekipa z Wydziału Mechnicznego.JPG Papacz i Gniazdowski.jpg Z. Wałęga ze studentami WM.jpg
Na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej stawiła się mocna reprezentacja Wydziału Mechanicznego UZ. Stoją od lewej: Mateusz Zarzycki, Kamil Chlebuś, Zdzisław Wałęga, prof. Władysław Papacz, Mateusz Niedźwiedzki, Mateusz Tyliszczak, Stanisław Kozłowski. Fot. Daria Legieta. O nowej specjalności opowiadali W. Papacz i J. Gniazdowski. Fot. Daria Legieta. Stoją od lewej: Kamil Chlebuś, Mateusz Tyliszczak, Mateusz Niedźwiedzki, Zdzisław Wałęga, Mateusz Zarzycki. Fot. Kazimierz Adamczewski.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT