Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Międzynarodowy Dzień Tolerancji na UZ za nami

17 października 2022 r.

 

DSC_2073r.jpg

Debata pod hasłem "Nasze studentki i nasi studenci z Ukrainy. Sytuacja uchodźców na Uniwersytecie Zielonogórskim" w Bibliotece Uniwersyteckiej; fot. K. Adamczewski

W ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji na UZ, który obchodzony jest 16 listopada przygotowano w tym dniu szereg spotkań na naszej uczelni. Pierwszym z nich była debata pod hasłem Nasze studentki i nasi studenci z Ukrainy. Sytuacja uchodźców na Uniwersytecie Zielonogórskim, która odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej. Debatę otworzyła się dr hab. Barbara Literska, prof. UZ, prorektor ds. studenckich UZ. Witając uczestników debaty, organizatorów i gości przypomniała, iż obecnie mamy 140 studentów z Ukrainy, z czego 123 jest z nami na miejscu na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

W czasie debaty uczestnicy rozmawiali o sytuacji uchodźców na UZ: Jak sobie radzą w naszym mieście i na uczelni? Jak wygląda pomoc i wsparcie? Jakich trudności doświadczają na co dzień? Wzięli w niej udział: dr hab. Aleksandra Kruk, prof. UZ (Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ), dr hab. Roman Sapeńko, prof. UZ (Instytut Filozofii UZ, kierownik Polsko-Ukraińskiego Centrum Studiów Humanistycznych i Projektu „Solidarni z Ukrainą”), dr Dorota Szagun (Pracownia Języka Polskiego dla Cudzoziemców UZ), Zosia Szozda („Lubuskie dla Ukrainy”), Bohdan Taranenko (student politologii), Nadiia Zaichenko (studentka dziennikarstwa). Spotkanie poprowadziła dr Kaja Rostkowska (Akademickie Radio Index).

 

Drugie spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji na UZ było kierowane do kadry naukowej. Była to sesja naukowa, podczas której poruszone zostały dwa tematy: Kadra naukowa na Uniwersytecie Zielonogórskim – równości i nierówności  - O (nie)równości płci w życiu akademickim. Czy na Uniwersytecie Zielonogórskim występuje gender gap? – prelegentem był dr Krzysztof Lisowski (Instytut Socjologii UZ, Zespół ds. Równości Płci) oraz Jak to jest być adiunktką/adiunktem w uniwersytecie? Młodzi w (auto)metaforze – prelegentką była dr hab. Ewa Bochno, prof. UZ (Instytut Pedagogiki UZ). Spotkanie to otworzył dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, prorektor ds. finansów i rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego. Cieszę się bardzo, że ta konferencja stała się cykliczna. Odbywa się już po raz drugi, ponieważ  to już drugi Międzynarodowy Dzień Tolerancji na Uniwersytecie Zielonogórskim. Aktualnie jesteśmy na etapie uruchomienia Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia. Będą w nim pracować pełnomocnicy Rektora właśnie w tych trzech aspektach: równego traktowania, dostępności i wsparcia osób ze specjalnymi potrzebami, a szczególnie osób z niepełnosprawnościami. Centrum będzie dostępne dla wszystkich zarówno dla studentów, doktorantów jak i pracownikówdodał prof. Pieczyński podczas powitania uczestników i gości sesji naukowej.

 

Ostatnim punktem tego dnia była się projekcja filmów dokumentalnych Prawa osób LGBT wczoraj i dziś, którą można było obejrzeć w Mediatece Góra Mediów w WiMBP im. C. Norwida. Po projekcji odbyła się dyskusją, którą poprowadziła Magdalena Faron - koordynatorka Mediateki Góra Mediów.

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO. Święto obchodzone jest na świecie corocznie 16 listopada. Na Uniwersytecie Zielonogórskim wydarzenie odbyło się po raz drugi, przy czym rok temu miało ono charakter hybrydowy. Tym razem w pocowidowej rzeczywistości, wszyscy zainteresowani mogli spotkać się osobiście. Organizatorem tego dnia na naszej Uczelni  jest Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Równego Traktowania na UZ, dr hab. Magdalena Steciąg, prof. UZ.

 

 

 

Obchody Dnia Tolerancji na UZ; fot. K.Adamczewski, K. Doszczak

 

DSC_2071r.jpg DSC_2076r.jpg DSC_2078r.jpg
DSC_2079r.jpg DSC_2081r.jpg IMG20221116125357.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT