Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Minisympozjum Fizyki Statystycznej na UZ

9 grudnia 2019 r.

Fragment siedziby Wydziały Fizyki i Astronomii przedstawiający wejście do budynku

 

 

W poniedziałek, 16 grudnia br., na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się dwudziesta czwarta edycja Minisympozjum Fizyki Statystycznej.  Minisympozjum Fizyki Statystycznej jest cyklicznym spotkaniem fizyków zajmujących się zagadnieniami fizyki statystycznej.

Spotkania odbywają się raz w roku w jednym z ośrodków: Częstochowa, Kraków, Poznań, Wrocław i Zielona Góra. Celem spotkań jest wymiana informacji o najnowszych trendach w fizyce statystycznej oraz w pokrewnych działach fizyki, prezentacja osiągnięć ośrodków biorących udział w sympozjum oraz promocja młodszych pracowników nauki, szczególnie doktorantów.

 

Sympozjum rozpocznie się o godz. 9.30 w siedzibie Wydziału Fizyki i Astronomii UZ (ul. prof. Z. Szafrana 4a).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mfs2019_0.png

Pomysł‚ cyklicznych sympozjów z dziedziny fizyki statystycznej został‚ zaczerpnięty ze spotkań fizyków holenderskich w ramach ich Landelijk Seminars, które odbywają się kilka razy w roku i za każdym razem mają miejsce w innym ośrodku uniwersyteckim w Holandii. Organizatorzy spotkania organizują salę wykładową i fundują lunch. W Polsce pomysłodawcą podobnych spotkań, które odbywają się raz w roku jest prof. dr hab. Andrzej Drzewiński. Początkowo spotkania oparte były tylko o dwie grupy naukowe: prof. dr. hab. Józefa Sznajda z INTiBS PAN we Wrocławiu i prof. dr. hab. Grzegorza Kamieniarza z Wydziału Fizyki UAM. Pierwsze spotkanie miało miejsce 6 grudnia 1996 roku w INTiBS PAN we Wrocławiu. Kolejne spotkania odbywały się naprzemiennie w Poznaniu i we Wrocławiu, a później do ich organizacji dołączyły Instytut Matematyki i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

 

 

Szczegółowy program sympozjum znajduje się pod adresem:

http://www.if.uz.zgora.pl/~minisymp/program.pdf

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT