Młoda mama nie jest sama – bezpłatne warsztaty dla uczennic i studentek

13 września 2017 r.

 

Młoda mama.png


Stowarzyszenie Przestrzeń 4a realizuje projekt w ramach Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych skierowany do dziewcząt i kobiet w ciąży od 15 do 25 roku życia, które zaszły w ciążę będąc uczennicami lub studentkami i na dzień rozpoczęcia projektu (4.09.2017) są w II lub III trymestrze ciąży lub w okresie do 6 miesięcy po porodzie.

Bezpłatne zajęcia mają być wsparciem dla uczennic oraz studentek, które chcą poznać narzędzia pozwalające na łatwiejsze godzenie nauki z opieką nad dzieckiem. Zajęcia są kierowane do Lubuszanek, zarówno zielonogórzanek, jak i osób z innych miejscowości regionu, które uczą się lub/i studiują w Zielonej Górze. Warsztaty będą w realizowane na terenie Zielonej Góry, w siedzibie Stowarzyszenia Przestrzeń 4a w okresie od września do października  2017, w sumie 30h zajęć. Wszystkie warsztaty zaplanowano na piątkowe popołudnia oraz soboty, by nie kolidowały z nauką.

Osoby chętne do udziału w projekcie prosimy o wysłanie maila na adres: przestrzen4a@gmail.com. Rekrutacja prowadzona będzie do momentu zebrania się grupy, maksymalnie 20 września.


Projekt ma na celu wzmocnienie mam starcie w rodzicielstwie, pomoc w odnalezieniu się w nowej roli, zwłaszcza jeśli ciąża nie była planowana. Uczestniczki projektu otrzymają praktyczne narzędzia, które ułatwią im pogodzenie roli mamy i uczennicy lub studentki. Celem projektu jest też wzmacnianie kompetencji rodzicielskich i wsparcie budowania więzi mama-dziecko w okresie ciąży i wczesnego macierzyństwa.


Zajęcia obejmują cykl warsztatów dla 10 kobiet. Łącznie 30 h zajęć realizowanych w okresie od września do października 2017 roku.


Blok bliskościowy – „Jak uspokajać dziecko i mieć wolne ręce” – nauka korzystania z chust do noszenia dzieci. Włączenie chusty do pielęgnacji niemowlęcia uczącym się mamom może dać możliwości uczestniczenia w części zajęć edukacyjnych wraz z dzieckiem, ułatwi też wykonywanie czynności w domu. Dzięki temu, że małe dzieci w chustach zazwyczaj szybko uspokajają się i dłużej śpią, mama może wygospodarować czas na naukę. Co równie ważne – dzięki chuście – łatwiej budować więź. Intensywny kontakt podczas noszenia dziecka w chuście pozwala też „nadrabiać” bliskość po wielogodzinnym pobycie poza domem


Drugie zajęcia w tym bloku to „Budowanie więzi przez dotyk” – nauka masażu Shantala i masażu antykolkowego. Masaż małego dziecka, odpowiednimi technikami wspiera tworzenie relacji masujący rodzic – dziecko. W przypadku wczesnego macierzyństwa taka propozycja wydaje się szczególnie istotna. Jednoczenie regularne masowanie niemowlęcia pozytywnie wpływa na jego rozwój – dzieci są spokojniejsze, dłużej i lepiej śpią, harmonijnie się rozwijają. Uczestniczki otrzymają też skrypty do samodzielnej pracy oraz płyty z muzyką do masażu. 


Blok wsparcia emocjonalnego –  „Coaching dla młodych mam, czyli jak w trudności odnaleźć sposobność". Młode uczące się mamy, dla których często macierzyństwo jest zaskoczeniem, stają w obliczu wyzwania, jakim jest nagłe przeorganizowanie swojego życia i sprostanie nowej roli. Coaching kryzysowy jest formą wsparcia stosowną w momencie, gdy na drodze do realizacji celów życiowych pojawiają się poważne przeszkody wywołujące kryzys psychologiczny. W procesie coachingowym młode mamy będą mogły nadać nowe znaczenie sytuacji, w jakiej  się znalazły i odzyskać utracone z racji kryzysu zasoby takie jak energia, zdolność podejmowania trafnych decyzji, motywacja, pozytywne nastawienie, wiara w siebie, ambicja, zdolności, wsparcie ze strony innych. Następnie będą mogły zreorganizować swoje plany, wyznaczyć nowe cele życiowe i poszukać strategii, które pozwolą im je osiągnąć. W efekcie młode mamy będą potrafiły odnaleźć radość w macierzyństwie, nawiązać większą bliskość z dzieckiem, a jednocześnie nie rezygnować z planów własnego rozwoju edukacyjnego/zawodowego.


Wsparcie w karmieniu niemowlęcia – „Karmienie to nie tylko żywienie”. Celem tych warsztatów jest przekazanie młodym mamom informacji o wartości karmienia piersią i krótko- oraz długoterminowych zaletach naturalnego karmienia. Z uwagi, że uczestniczkami projektu są uczennice i studentki szczególne miejsce zajmie temat utrzymania laktacji, podczas wielogodzinnej rozłąki z dzieckiem – kobiety poznają techniki ściągania pokarmu, przechowywania go i podawania dziecku odciągniętego mleka butelką. Kobiety poznają wpływ karmienia piersią na tworzenie więzi mama – dziecko, a te, które nie mogą, bądź nie zdecydowały się podjąć próby naturalnego karmienia, otrzymają wsparcie i wiedzę w jaki sposób według aktualnych zaleceń żywić dziecko w pierwszym roku życia. Uczestniczki otrzymają informację gdzie szukać wsparcia w razie problemów laktacyjnych.


Zajęcia relaksacyjne – „Chwila dla mamy” – nauka relaksacji, chwila dla młodych mam, by oderwały się od przyziemnych spraw i problemów. Zajęcia wykorzystują m.in. techniki pracy z oddechem i wizualizacje.


Warsztaty artystyczne – „Mamy kreatywnie”. Celem tych zajęć jest rozwój umiejętności artystycznych i praktycznych, poszukiwanie pasji – zajęcia dla siebie (pozwalającego na chwilę relaksu oraz możliwość samodzielnego wykonania różnych przedmiotów). Uczestniczki samodzielne wykonają skrzynkę na pamiątki dziecka oraz ramę na zdjęcia, wykorzystując do stylizacji farby kredowe i zdobienie przedmiotów w technice decoupage. W czasie zajęć mamy będą mogły skorzystać z opieki nad dziećmi.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT