Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na terenie Zielonej Góry powstanie tzw. Osiedle Modelowe zaprojektowane przez pracowników naukowych UZ

 

20 czerwca 2017 r.

 

Dziś w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego  została podpisana umowa o powołaniu konsorcjum, którego zadaniem będzie realizacja projektu Demonstracja i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań nisko energetycznych i nisko emisyjnych na potrzeby budownictwa. Osiedle modelowe (referencyjne)”. Do konsorcjum przystąpili: Uniwersytet Zielonogórski, firma Ziel-Bruk, Park Naukowo-Technologiczny UZ Sp. z o.o.

 

Jak powiedział na dzisiejszym spotkaniu Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyńskijest to bardzo ważny dzień dla uczelni. Powołane konsorcjum ma trzy cele: opracowanie systemu eksperckiego, który pozwala na komputerowe wykorzystanie wiedzy eksperckiej, zaprojektowanie i wybudowanie osiedla oraz  analizę jak system sprawdził się w projektowaniu.

 

W ramach realizacji projektu na terenie Zielonej Góry powstanie tzw. Osiedle Modelowe wraz z systemem monitoringu i rejestracji danych. Będzie to działający w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych, w pełni opomiarowany, zintegrowany system energetyczny oparty o najnowocześniejsze, innowacyjnie rozwiązania produkcji, dystrybucji i wykorzystania energii, które na etapie prac naukowo-badawczych zostaną opracowane i zoptymalizowane. Wdrożone rozwiązania będą zintegrowane przy pomocy innowacyjnej, opracowanej w ramach projektu, dedykowanej automatyki regulacyjno-sterującej wspieranej najnowocześniejszymi algorytmami opartymi m.in. na sztucznej inteligencji. Tak przygotowane Osiedle Modelowe przez najbliższe lata będzie mogło służyć jako „poligon doświadczalny” dla innowacyjnych rozwiązań w zakresie energetyki komunalnej i budownictwa.

 

Jak mówi prezes Firmy Ziel-Bruk Edward Makarewiczfirmą XXI wieku będzie taka firmą, która będzie współpracować z nauką, a uczelnią XXI wieku będzie taka, która wejdzie do gospodarki. Wspólnie wypracujemy model, aby  jak najkorzystniej wykorzystać energię na potrzeby budownictwa.

 

Konsorcjum jest pierwszym krokiem do podjęcia kolejnych działań, w tym naukowo – badawczychmówił dr inż. Piotr Ziembicki, współautor projektu. Będzie to osiedle rzeczywiste, w którym zamieszkają ludzie, a równocześnie będą prowadzone prace naukowo – badawcze dofinansowane ze środków publicznych.

 

Wartością dodaną projektu będzie tańsza energia i zielone osiedla dla mieszkańców, które będą służyć jako modelowe na skalę kraju.

Decyzja o lokalizacji osiedla należeć będzie do dewelopera. Uniwersytet Zielonogórski  dysponuje ziemią w okolicach PNT w Nowym Kisielinie o powierzchnio ponad 20 ha z przeznaczeniem  na zabudowę mieszkalną.

 

Autorami projektu są:  prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński, dr inż. Piotr Ziembicki i dr  inż. Jan Bernasiński.

 

 

DSC_0014.JPG DSC_0042.JPG
fot. M. Janion
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT