Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na UZ odbyła się Olimpiada Wiedzy Technicznej

4 stycznia 2022 r.

 

DSC_5147r.jpg

Rozpoczęcie Olimpiady Wiedzy Technicznej na UZ (Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki); fot. K. Adamczewski

Na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się etap okręgowy XLVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej. Olimpiada Wiedzy Technicznej jest olimpiadą interdyscyplinarną, przeznaczoną dla uczniów szkół ponadpodstawowych, rozgrywaną w dwóch grupach tematycznych: elektryczno-elektronicznej i mechaniczno-budowlanej.

 

Na poziomie okręgowym zmierzyło się 6 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy przeszli etap szkolny. Byli to uczniowie z: III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze, II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy: grupę mechaniczno-budowlaną i grupę elektryczno-elektroniczną. Najlepsi z nich przejdą do etapu centralnego, który odbędzie się na Politechnice Warszawskiej.


Przewodniczący Lubuskiego Okręgowego Komitetu OWT dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, prorektor ds. rozwoju i finansów UZ przywitał uczestników olimpiady w murach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wspomniał o jej multidyscyplinarności i kierunkach technicznych na nim prowadzonych. Jednocześnie zaprosił uczestników olimpiady do wyboru UZ w przyszłości. Następnie Natalia Warszawska - dyrektor Biura HR firmy „Ekoenergetyka” opowiedziała o tej zielonogórskiej firmie, założonej przez absolwentów UZ.


Dodatkowo przed rozpoczęciem olimpiady, uczniowie zwiedzili laboratoria: w Instytucie Budownictwa odwiedzili Laboratorium Instytutu Budownictwa, gdzie mogli przyjrzeć się prezentacji „Termowizja w budownictwie”. Następnie zostala zaprezentowana drukarka 3D w Laboratorium Inżynierii Mechanicznej - Laboratorium druku 3D i prototypowania. Na zakończenie uczestnicy przeszli do Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, gdzie czekała na nich prezentacja: Środowisko Unity – wstęp do tworzenia prototypów gier.


Olimpiada Widzy Technicznej rozgrywana jest na terenie całego kraju, który podzielony jest na 16 okręgów (województwa). Organizacją Olimpiady zajmuje się 19 Komitetów Okręgowych OWT z siedzibami w miastach wojewódzkich i 3 delegaturach (Tarnów, Bielsko Biała, Siedlce).


OWT zalicza się do 5 największych olimpiad pod względem ilości uczestników biorących udział w zawodach I stopnia. W tym roku do etapu szkolnego przystąpiło 2 279 uczniów z 230 szkół z całego kraju.


Po zakończonej olimpiadzie, uczestnicy wzięli udział w pokazie samochodu elektrycznego firmy „Ekoenergetyka”.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT