Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na UZ otwarto dziś siedzibę studenckiej organizacji Erasmus Student Network (ESN)

22 czerwca 2021 r.

 

1624365603415.jpg

Biuro studenckiej organizacji Erasmus Student Network (ESN UZ) na Kampusie B, fot. mrg

W gmachu głównym na Kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69, odbyło się uroczyste otwarcie biura studenckiej organizacji Erasmus Student Network (ESN UZ).

 

W wydarzeniu wzięli udział goście honorowi: wiceprezydent miasta Zielona Góra - Krzysztof Kaliszuk oraz prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. studenckich - dr hab. Barbara Literska prof. UZ i kanclerz Uniwersytetu Zielonogórskiego – Katarzyna Łasińska. W otwarciu wziął też udział dr hab. Marek Smoluk, prof. UZ - pełnomocnik rektora ds. współpracy zagranicznej oraz studenci stowarzyszeni w ESN UZ i obcokrajowcy przebywający w ramach Programu Erasmus+ na naszej Uczelni.

 

13 czerwca br. stowarzyszenie zostało przyjęte jako sekcja kandydująca ESN Polska. Dzięki temu Zielona Góra stała się 10. miastem w Polsce z biurem ESN, a Uniwersytet Zielonogórski 30. uniwersytetem na ponad 400 uczelni, które w swoich zasobach posiada biuro ESN.
 

Erasmus Student Network to sieć, która działa na całym świecie. Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ pogratulował studentom i pochwalił pomysł zorganizowania takiego stowarzyszenia na Uniwersytecie Zielonogórskim - Współpraca międzynarodowa czy wymiana w szczególności akademicka jest niezwykle ważna. Nie tylko dla nas , władz uczelni, ale przede wszystkim dla studentów i dla przyszłych pracodawców. Proszę mi wierzyć, że osoba, która wyjedzie za granicę na kilka miesięcy całkowicie się zmienia. Po powrocie jest bardziej samodzielna i przebojowa. Zazwyczaj osoby te po powrocie do kraju podejmują zatrudnienie, często piastują wysokie stanowiska w firmach. Pomaga im w tym nabyta znajomość języków, kontaktów międzynarodowych. To wszystko przekłada się później na sukces zawodowy. (…)To ze strony teoretycznej. Natomiast ze strony praktycznej z tych wyjazdów tworzą się przyjaźnie, często wieloletnie. (…) Do tej pory na naszej Uczelni nie było takiej organizacji formalnej i to jest pierwsza tego typu instytucja. Chciałbym Wam podziękować za tę inicjatywę i zapewnić Was o wsparciu uczelni w jej funkcjonowaniu. Życzę państwu sukcesów.

 

Pomysł na utworzenie biura ESN w murach UZ powstał z inicjatywy studentów, którzy podczas wymiany w ramach programu Erasmus + spotkali się z tą organizacją za granicą. Julia Micewicz, zastępca przewodniczącego ESN UZ oraz studentka fizyki medycznej bardzo dobrze wspomina funkcjonowanie takiego biura w Hiszpanii: - Było wspaniale. To taka przygoda życia. Właśnie na moim wyjeździe zetknęłam się z biurem ESN, które bardzo mi pomagało, organizowało niesamowite wycieczki i dlatego pomyślałam – dlaczego u nas nie ma takiego biura? Udało mi się skontaktować z Aleksandrem Dyderskim, studentem filologii angielskiej, który również bardzo chciał, aby takie biuro powstało na UZ.

 

Po 4 miesiącach od tego momentu powstało biuro ESN UZ. Stowarzyszenie liczy około 25 członków. Studenci działający w jego strukturze będą pomagać osobom, przyjeżdzającym na UZ w ramach programu Erasmus+. Pomoc ta będzie obejmować organizację toku studiów, realizację wycieczek i ciekawych form spędzania czasu wolnego. Członkowie stowarzyszenia będą sprawować opiekę nad przyjeżdzającymi, aby zaaklimatyzowali się na Uniwersytecie Zielonogórskim, poznali kulturę i ciekawe miejsca i jak najlepiej spędzili tu czas. Chodzi również o wsparcie czy pomoc przy wszelkiego rodzaju formalnościach. Również studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego będą mogli przyjść do biura ESN UZ kiedy będą chcieli uzyskać informacje o wyjazdach w ramach programu Erasmus+. Wielu członków tego stowarzyszenia było już na takiej wymianie zagranicznej, dlatego posiadają wiedzę i doświadczenie, aby pomagać innym studentom.

 

 

 

_DSC8486.jpg _DSC8536.jpg _DSC8549.jpg _DSC8565 (1).jpg

 

Uroczystość otwarcia biura ESN,

fot. D. Legieta

 

 

 

_DSC8569.jpg _DSC8572.jpg _DSC8581.jpg _DSC8587.jpg

 

Wpisy do księgi pamiątkowej

fot. D. Legieta

 

_DSC8606.jpg _DSC8618 (1).jpg _DSC8621 (1).jpg _DSC8623.jpg

 

Studenci stowarzyszeni w ESN UZ i obcokrajowcy przebywający w ramach Programu Erasmus+ na naszej Uczelni.

fot. D. Legieta

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT