Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Nasze” bociany dotarły na zimowiska

24 października 2022 r.

bociany 24.10 - 1.jpg

Bociany białe obserwowane przez ornitologów oraz studentów z Instytutu Nauk Biologicznych UZ dotarły na zimowiska. Ptaki znajdują się na terenie Czadu, Sudanu oraz Egiptu. Dane GPS wskazują, że bociany nie zmierzają dalej na południe, z wyjątkiem dwóch ptaków znajdujących się w Egipcie. Te ptaki, a właściwie przyczepione do nich loggery wykazują południowy kierunek swojej wędrówki. Jeden z ptaków nie opuścił jeszcze półwyspu Synaj, a drugi opuścił  już ten półwysep i znajduję się przy zbiorniku Nasera. Ornitolodzy z UZ obserwują przemieszczanie się osobników po określonych areałach. Może to oznaczać, że ptaki poruszają się między żerowiskami lub poszukują dogodniejszych dla siebie warunków bytowania. 

 

Będziemy informować o dalszych losach „naszych” bocianów.Całą historię o bocianach wyposażonych w loggery można przeczytać tutaj:   https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?60-tys-zl-otrzymalo-uczelniane-kolo-ligi-ochrony-przyrody-od-fundacji-kghm-polska . 
 

O trasie bocianów na zimowe legowiska można przeczytać tutaj: https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?mlode-bociany-wyposazone-w-loggery-wyruszyly-do-afryki   ,
 

i tutaj:  https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?mlode-bociany-wyposazone-w-loggery-sa-juz-w-turcji  ,


oraz tutaj: https://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?nasze-bociany-leca-nad-afryka  .


Poniżej prezentujemy wskazania loggerów, dokumentujących przemieszczanie się bocianów.

 

bociany 24.10_2.jpg bociany 24.10_3.jpg bociany 24.10_4.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT