Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Naukowcy z UZ uhonorowani Nagrodami Kulturalnymi Miasta Zielona Góra

10 września 2021 r.

 

1.jpg

Laureaci Nagród Kulturalnych Miasta Zielona Góra, fot. B. Mirosławski

Dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt, prof. z Instytutu Filologii Germańskiej oraz dr Barbara Bańda z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego zostały uhonorowane Nagrodami Kulturalnymi Miasta Zielona Góra.
 

Tradycją winobraniową stało się już wręczanie miejskich nagród kulturalnych przez Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego. Jak powiedział podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się  w Muzeum Ziemi Lubuskiej: - Miasto to nie mury, a ludzie. Zawsze z zazdrością patrzę na wasze dokonania. Ludzie kultury dają miastu tysiące różnych barw, tworzą klimat Zielonej Góry. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez waszej twórczości. Proszę o więcej.


Nagrodę otrzymało 11 artystów, pisarzy, muzyków. Wśród nich prof. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt - językoznawca, dr nauk humanistycznych, profesor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorka wielu artykułów naukowych i monografii. Swoje działania skupia wokół kulturowo-lingwistycznych badań niemieckojęzycznych manuskryptów dotyczących przeszłości Zielonej Góry. Dzięki jej pracom współczesny odbiorca zrozumienie sposób myślenia charakterystyczny dla poprzednich generacji oraz będzie miał wgląd w miniony czas na konkretnym przykładzie wspólnoty dawnej Zielonej Góry. Na przestrzeni 20 lat laureatka przybliżyła miłośnikom historii regionalnej takie manuskrypty jak np.: anonimową Kronikę miasta z lat 1623-1795, protokoły z przesłuchań osób posądzonych o czary w latach 1663-1665 oraz alba amicorum, czyli sztambuchy dawnych mieszkańców Zielonej Góry, gdzie w trakcie badań odnaleziono dotychczas nieznaną grafikę ukazującą zielonogórski ratusz w roku 1778. Odkrycie to można określić mianem przełomowego, ponieważ jest jedynym pozwalającym na ustalenie wyglądu ratusza w XVIII w.

Nagrodę otrzymała również dr Barbara Bańda z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dr B. Bańda studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2006 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Od 2008 roku jest asystentką w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Wozniaka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zaliczana jest do grona najciekawszych artystek debiutujących w Polsce po roku 2000. Jej twórczość koncentruje się na problematyce ciała, sferze emocjonalnej związanej z intymnością i źródłach lęków ukrytych w podświadomości. Istotne znaczenie dla jej kariery artystycznej miał udział w targach sztuki Art Poznań 2005. W tym samym roku artystka zaprezentowała swoje obrazy w Berlinie na prestiżowych targach Art Forum. W 2007 roku znalazła się w grupie 60 polskich malarzy uczestniczących w wystawie "Malarstwo polskie XXI wieku" w warszawskiej Zachęcie. Wielokrotna stypendystka i laureatka nagród m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dr B. Bańda nie wzięła udziału w rozdaniu nagród ponieważ uczestniczyła w otwarciu wystawy swoich prac w Centrum Kultury w Lublinie.

 

 

 

12.jpg 8.jpg
1. dr hab. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt, prof. z Instytutu Filologii Germańskiej, fot. B. Mirosławski UM 2. Uroczysta Sesja Rady Miasta, na pierwszym planie od prawej: Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych UM, prof. Marzanna Uździcka, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej oraz prof. Magdalena Graczyk, prorektor ds. Jakości Kształcenia UZ, fot. B. Mirosławski UM
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT