Nie tylko Polacy, ale i nie-Polacy uważają, że język polski nie należy do najłatwiejszych – obchody Dnia Języka Ojczystego już za nami

 

 

22 lutego 2019 r.


Wczoraj na Uniwersytecie Zielonogórskim po raz piąty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystości – jak co roku – odbywały się w Bibliotece Uniwersyteckiej, a zostały zorganizowane przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej (zarazem członków Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego) oraz studentów. Aulę biblioteki po brzegi wypełnili goście z uczelni i całego regionu.

 

 

DSC_9170r.jpg DSC_9189r.jpg DSC_9184r.jpg DSC_9204r.jpg
1. prof. Anna Wojciechowska 2. prof. Marian Bugajski - autor dyktanda 3. prof. Wojciech Strzyżewski (prorektor ds. studenckich UZ) oraz prof. A. Wojciechowska 4. dr hab. Piotr Kładoczny, prof. UZ


Większość zgromadzonych zdecydowała się napisać dyktando, co okazało się sporym wyzwaniem – zwyciężczyni zrobiła 21 błędów, a wśród najlepszych prac znalazły się teksty zawierające od 22 do 28 błędów. Sprawdziło się więc zdanie, od którego prof. Marian Bugajski rozpoczął dyktando: „Nie tylko Polacy, ale i nie-Polacy uważają, że język polski nie należy do najłatwiejszych”.

W drugiej części obchodów odbyła się kolejna edycja konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku Potyczki z polszczyzną obejmowały jedenaście konkurencji i poziom był tak wyrównany, że musiała się odbyć dogrywka. Ostatecznie wygrali licealiści z Wolsztyna, drugie miejsce zajął zespół z LO w Świebodzinie, a trzecie – z LO nr 3 w Zielonej Górze. Wyróżnienia zdobyli uczniowie z Nowej Soli, Sulechowa i Żagania.

Obu częściom towarzyszyło wiele emocji. Uczestnicy byli zadowoleni z lekkiej, przystępnej formy poznawania języka polskiego i deklarowali, że chętnie wezmą udział w kolejnych obchodach święta.

 

Anna Wojciechowska

 

 

 

fot. K.Adamczewski
 

DSC_9171r.jpg DSC_9182r.jpg DSC_9192r.jpg DSC_9195r.jpg
DSC_9206r.jpg DSC_9208r.jpg DSC_9209r.jpg DSC_9212r.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT