Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Niemal 2 mln zł na nowe inwestycje aparaturowe w Instytucie Inżynierii Mechanicznej UZ

6 października 2022 r.

 

 

 

logo UZ pion - RGB kwadrat.jpg

Ministerstwo Nauki i Edukacji w minionym tygodniu rozstrzygnęło konkurs na przyznanie środków finansowych na zakup nowej aparatury badawczej. Miło nam poinformować, że Instytut Inżynierii Mechanicznej pod dyrekcją prof. Justyny Patalas-Maliszewskiej  otrzymał dotację w wysokości 1 975 500 zł, dzięki której zrealizuje inwestycję pt.: „Zrobotyzowane centra obróbcze do badań w zakresie ekologicznego skrawania i automatyzacji produkcji”. Prace nad wnioskiem były wspierane przez Pana Prof. Marcina Mrugalskiego, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.


W ramach realizacji inwestycji planowany jest zakup dwóch centrów obróbczych wyposażonych w systemy podawania cieczy chłodząco-smarującej pod wysokim ciśnieniem oraz zestaw manipulatorów wraz z osprzętem (tj. sensory wizyjne). Integralnym składnikiem systemu jest odpowiednie oprogramowanie umożliwiające wizualizację pracy robotów w rzeczywistym środowisku produkcyjnym oraz analizę zachowań pracownika na stanowisku pracy.


Nowoczesne centra obróbcze o dużej stabilności i sztywności konstrukcji, wyposażone w systemy HPC wraz z wysoko wyspecjalizowanymi manipulatorami i sensorami, będą stanowiły infrastrukturę badawczą istotną dla rozwoju dyscypliny naukowej inżynieria mechaniczna. Zakup pozwoli na zintensyfikowanie prowadzonych prac badawczych w obszarze obróbki skrawaniem i automatyzacji procesów produkcyjnych w aspekcie realizacji koncepcji Przemysłu 4.0 oraz umożliwi rozszerzenie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT