Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Nowa płyta Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

23 listopada 2021 r.

 

baner 820x460.jpg

Piosenki polskie to najnowsza (szósta już!) płyta Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka. Nowy krążek jest efektem prawie rocznej pracy, w dość trudnym okresie pandemicznym,  który przedstawiamy z ogromną radością i dedykujemy szczególnie społeczności akademickiej oraz wiernym fanom uniwersyteckiej orkiestry. Płyta pokazuje potencjał artystyczny Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego - w nagraniach wzięli udział studenci, absolwenci i wykładowcy. Nasi wykładowcy zaangażowali się także w realizację dźwiękową. Warto wspomnieć, że wśród wykonawców i realizatorów są osoby, które już zdobyły uznanie nie tyko na polskiej scenie muzycznej.


Profesor Jerzy Szymaniuk, szef uniwersyteckiego BB, w swojej działalności artystycznej i dydaktycznej już od wielu lat zajmuje się twórczością polskich artystów, zarówno muzyczną jak i literacką. Stąd po głębokiej analizie wybór padł na twórczość autorów takich jak m.in.: Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Krzysztof Komeda, Stanisław Soyka, Andrzej Ozga, Piotr Hertel, Janusz Słowikowski, Czesław Niemen, Marek Dutkiewicz, Jerzy Horwath, Zbigniew Książek i inni. Do większości utworów zostały specjalnie przygotowane twórcze opracowania na grupę solistów i orkiestrę – aranżacje Jerzego Szymaniuka, a także do części programu Piosenki polskie - aranżacje Bartosza Pernala.


Płyta Piosenki polskie została wydana pod patronatem rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Wojciecha Strzyżewskiego z okazji 20-lecia Uczelni w nakładzie 1000 szt. Będzie ona jednym z gadżetów promocyjnych UZ, ale specjalnie dla wielbicieli uniwersyteckiego zespołu zainteresowanych posiadaniem krążka, przygotowano część płyt, które bezpłatnie można odebrać w Instytucie Muzyki UZ przy ul. prof. Z. Szafrana 19 (Kampus A). Nagrania zrealizowano w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego w dniach 14-16 czerwca 2021 r.


Już wkrótce nagrania będzie można słuchać za pomocą serwisów streamingowych: Spotify, iTunes, Tidal.


Entuzjastycznie przyjmowane koncerty (m.in. Kolędy na jazzowo, Najpiękniejsze kolędy świata, Pieśni Bożonarodzeniowe, Kolędowa nocko śpiewaj, Święta pełne ciepłych słów) zainspirowały dyrektora BB UZ do przygotowania i nagrania przez uniwersytecką orkiestrę płyty świątecznej. Wkrótce (przewidywany termin – grudzień br.) ukaże się kolejna płyta BB UZ Święta pełne ciepłych słów, będąca pewnego rodzaju artystycznym podsumowaniem niemal corocznych uniwersyteckich koncertów świątecznych i pracy twórczej w tym zakresie.

 

 

[Z OKŁADKI PŁYTY – ANDRZEJ WINISZEWSKI]

 

Piosenki kochamy najbardziej. I zapewne dlatego w ostatnich latach tak często, w repertuarze polskich formacji jazzowych, pojawiają się polskie songi. Nie te z jazzem kojarzone od lat i nie te śpiewane od zawsze, ale te odkrywane po latach na nowo, interpretowane współcześnie przez solistów, zespoły i… swingowe orkiestry. Te ostatnie to właśnie przypadek Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego pd. Jerzego Szymaniuka, jednego z najbardziej utytułowanych zespołów w naszym kraju. Zwłaszcza w ostatnich latach, w jego repertuarze, nader często pojawiały się polskie piosenki uznanych twórców od Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego po Agnieszkę Osiecką i Jerzego Wasowskiego. Prezentowane na koncertach, cieszyły się niezmiennie dużym powodzeniem publiczności i przyszedł właściwy czas, aby ów piosenkowy nurt w działalności zielonogórskiej orkiestry podsumować monograficznym, płytowym wydawnictwem.

Formuła orkiestrowych aranży zawsze dodaje piosenkom kolorytu i pewnej dostojności. Czasami przekształca ich pierwotny charakter, zmienia konstrukcje, subtelnie dopasowując piosenkowe dzieło do swingowej konwencji. W potężnym brzmieniu orkiestry odnajduje często drugie życie i odżywa w pamięci słuchaczy. Big Band UZ ma w tym względzie spore zasługi. Dzięki włączeniu do koncertowego zestawu utworów piosenek Seweryna Krajewskiego, Kabaretu Starszych Panów czy Krzysztofa Komedy, wciąż podtrzymywana jest wieloletnia tradycja ich jazzowych reinterpretacji. Jeśli macie państwo ochotę powspominać „Kasztany”, potupać nogą do „Podaruj mi trochę słońca” i „Panienki z temperamentem”, nacieszyć ucho subtelnością „Lubię smutek pustych plaż”

i wzruszyć przy kapitalnym tekście „Umówmy się na stare lata” to… ta płyta jest dla Was. To swoisty rodzaj śpiewnika, zbiór muzycznych wspomnień czy wreszcie, zestaw niezapomnianych pereł w historii polskiej piosenki w nowej orkiestrowej konwencji. Niech wam dobrze swinguje…

 

Andrzej Winiszewski

 

[Z OKŁADKI PŁYTY – JERZY SZYMANIUK]

 

Nagrane na płycie utwory są częścią repertuaru przedstawionego publiczności na koncertach w 2019 roku: Piosenka polska wita Nowy Rok (29 stycznia) oraz Piosenka polska. Młynarski, Osiecka, Przybora (14 listopada, Green Town Of Jazz).

Nie sposób zawrzeć na jednym krążku tak bogatej i wielobarwnej skarbnicy polskiej piosenki. Wybrane dla Państwa utwory mówią o miłości, tęsknocie, rozstaniach i powrotach, samotności, przemijaniu i nadziei. Opowiadają o naszej codzienności, troskach i radościach, a także o ludziach, którzy żyją obok nas, a nie zawsze potrafimy ich zauważyć i poznać.

A piosenka … jest dobra na wszystko!

 

Życzę Państwu wielu wzruszeń i radości, miłego słuchania, z serdecznymi pozdrowieniami

 

Jerzy Szymaniuk

 

 

PROGRAM PŁYTY

1.      Piosenka jest dobra na wszystko (muz. Jerzy Wasowski, sł. Jeremi Przybora) 2:28

2.      Bynajmniej (muz. Janusz Sent, sł. Wojciech Młynarski) 5:09

3.      Panienka z temperamentem (muz. Jerzy Wasowski, sł. Jeremi Przybora) 3:48

4.      Nie jest źle (muz. Krzysztof Komeda, sł. Agnieszka Osiecka) 6:58

5.      Kasztany (muz. Zbigniew Korepta, sł. Krystyna Wodnicka) 4:41

6.      Kasia Blues / Doodlin’ (muz. Horace Silver, sł. Wojciech Młynarski) 3:33

7.      Lubię smutek pustych plaż (muz. Aleksander Maliszewski, sł. Jonasz Kofta) 5:27

8.      Widzę światło / I’m beginning to see the light (muz. Duke Ellington, sł. Wojciech Młynarski) 2:24

9.      Ludzkie gadanie (muz. Seweryn Krajewski, sł. Agnieszka Osiecka / cyt. z komp. J. Szymaniuka Czubawka) 4:15

10.  Parasolki (muz. Piotr Hertel, sł. Janusz Słowikowski) 5:35

11.  Umówmy się na stare lata (muz. Jerzy Wasowski, sł. Anna Borowa) 5:56

12.  Podaruj mi trochę słońca (muz. Aleksander Bem, sł. Marek Dutkiewicz) 2:49

 

WYKONAWCY, REALIZATORZY

 

Wokaliści

Paulina Gołębiowska (1,3,5,7,11,12)

Katarzyna Mirowska (1,4,6,8,10,12)

Lech Popławski (1,2,9)

 

Chórki

Katarzyna Kołda, Elżbieta Samosiuk, Karolina Ambroziak, Bartosz Deryło (1,7,12)

 

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego

Saksofony: Karolina Pernal (flet, saksofon sopranowy, saksofon altowy), Mateusz Leszczyński (saksofon altowy), Łukasz Matuszewski, Mateusz Skrzypczak (saksofon tenorowy), Michał Maculewicz (saksofon barytonowy)

Trąbki: Paweł Siembieda, Antoni Baszak, Łukasz Skrzypczak, Jakub Osypiński

Puzony: Józef Zatwarnicki, Marcin Wołowiec, Kacper Wojtkowiak, Karol Kot;

Wojciech Pruszyński (fortepian, organy Hammonda, Moog), Jakub Olejnik (kontrabas, gitara basowa), Edward Piniuta (instrumenty perkusyjne), Przemysław Jarosz (perkusja), Maciej Mazurek (gitara elektryczna (7,9)

 

Soliści

Katarzyna Mirowska (8), Karolina Pernal (4,7,10), Mateusz Leszczyński (6,12), Łukasz Matuszewski (11), Paweł Siembieda (5), Wojciech Pruszyński (9), Edward Piniuta (12), Przemysław Jarosz (12)

 

Dyrygent

Jerzy Szymaniuk

 

Aranżacje

Jerzy Szymaniuk (1,3,5,6,7,9,10,11,12; 7 - transkr. i adapt. inspirowana wersją Edyty Górniak; 9 - transkr. i adapt. inspirowana wersją Anny Serafińskiej; wykorzystano cyt. z komp. J. Szymaniuka Czubawka; 12 - transkr. i adapt. inspirowana wersją Jacka Tarkowskiego), Bartosz Pernal (2,4), Mark Taylor (8)

 

Wsparcie aranżacyjne

Wojciech Pruszyński

 

Aranżacje chórków

Paulina Gołębiowska (1,7,12)

 

Przygotowanie chórków

Paulina Gołębiowska
 

Realizacja nagrania
Artur Majewski, Mariusz Smoliński


Miks
Przemysław Jarosz


Mastering
Robert Szydło


Projekt graficzny
Teresa Grzesiak


Tłumaczenie tekstów
Marzena Lachowicz


Zdjęcia
Artur Majewski, Wojciech Pruszyński, Karolina Pernal, Paulina Gołębiowska, Przemysław Jarosz


Menadżer
Aneta Marciniak



Patronat Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

 

 

Dyskografia Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego:

“Tribute to Buddy Rich” – 2003, z udziałem Zbigniewa Lewandowskiego

„Oto syn Mój. Pieśni Bożonarodzeniowe” – album CD, 2005,  rejestracja koncertu „kolędy dla Świata” w Filharmonii Bałtyckiej z udziałem wokalistów i instrumentalistów z Polski, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii

„Kolędy Świata” – nagranie z Bazyliki w Pelplinie, 2007, z udziałem wokalistów i instrumentalistów z Austrii, Polski, USA

„Forever Green – Zawsze Zielona” – 2008, z udziałem Urszuli Dudziak

„15 years in Full Swing” – 2015/2016

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT